• 18 kwietnia 2024

Czytnik linii papilarnych w telefonie – jak działa, czy jest przydatny?

Czytnik linii papilarnych w telefonie

Dzisiejsze smartfony już nie tylko pełnią funkcję przenośnego komputera czy konsoli do gier. Coraz częściej jest to dla nas mobilny magazyn danych, dla wielu osób także portfel, którym, płacą za zakupy. Najnowsze modele dostają bowiem tak wiele różnych czujników i nowinek technologicznych, że każdy może wybrać coś co jemu będzie potrzebne, przydatne. Jedną z takich nowinek sprzed paru lat jest czytnik linii papilarnych.

Obecnie to już element, który na dobre zagościł w tych urządzeniach. Jak to działa czy rzeczywiście jest to potrzebny element?

Jak działa czytnik linii papilarnych?

Każdy z nas ma linie papilarne, które są unikalne. Żeby czytnik działał poprawnie trzeba będzie skanować odcisk palca. Dlatego w momencie, gdy urządzenie konfigurujemy jesteśmy proszeni o to, by kilka razy przyłożyć odcisk do powierzchni odczytującej. Tym samym zapisywany jest w urządzeniu pełny obraz linii papilarnych. W momencie gdy dotykamy czytnik urządzenie rozpoznaje linie papilarne i decyduje o odblokowaniu sprzętu. Oczywiście jeśli odcisk jest identyczny z zapisanym w urządzeniu. Aby odblokować smartfon urządzenie nie musi porównać całego obrazu zapisanego w pamięci, taki proces trwałby za długo i wymagał dużych mocy obliczeniowych.

Urządzenie może porównać kilka charakterystycznych cech odcisków palca i tym samym szybko będzie mógł odblokować sprzęt. Dzięki temu rzeczywiście bardzo dobrze taki czytnik pracuje a użytkownik może oczekiwać, że szybko dostanie się do swojego urządzenia, gdy będzie się pojawiać taka właśnie potrzeba.

smartfon z czytnikiem linii papilarnych

To wszystko sprawia, że będzie można mówić o komforcie w trakcie korzystania z czytnika linii papilarnych. Czytnik linii papilarnych w różnych wersjach posiadają modele takie jak: Huawei Mate 10 Pro, Honor 9, Samsung Galaxy S8, Sony Xperia XZ1, Xiaomi Redmi 4X, Lenovo K6 Note, Motorola G5S, LG G6, Samsung Galaxy A5 (2017), Xiaomi Mi6

Jest kilka różnych rodzajów czytników. W przypadku smartfonów najczęściej są to czynniki pojemnościowe. W tym przypadku wykorzystuje się miniaturowe kondensatory do odczytywania układu. W momencie przyłożenia palca zmienia się pojemność kondensatorów i tak następuje odczytanie odcisku. Czytnik zdobył popularność przede wszystkim dzięki prostocie jaka jest w momencie, gdy z niego korzystamy. Wystarczy tylko przyłożyć opuszek palca i telefon jest gotowy do pracy. Nie trzeba wpisywać hasła czy rysować linii na ekranie, co zajmuje więcej czasu. Takie rozwiązanie jest także bezpieczniejsze, nie ma obaw, że ktoś będzie miał nasze hasło. Chronimy więc swoje prywatne dane i to wszystko co mamy zgromadzone w tym urządzeniu.

Inne funkcje czytnika linii papilarnych

Niektóre firmy wykorzystują czytnik także szerzej do dodatkowych czynności. Dlatego dzięki niemu można np. logować się do bankowości mobilnej czy zatwierdzić płatności telefonem. Technologia więc służy do zabezpieczenia danych, jest skuteczniejsza niż inne metody zabezpieczenia, ponieważ nie ma dwóch osób o takich samych liniach papilarnych i odciskać, dlatego w ten sposób skutecznie zabezpiecza się sprzęt.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować