• 25 kwietnia 2024

Jak poprawnie ładować smartfona?

Jak ładować telefon

Wokół ładowania smartfonem narasta wiele mitów. Wiele z nich zostaje nam z czasów, gdy po zakupie nowego urządzenia trzeba było formatować baterię. Jak więc powinno się obecnie prawidłowo ładować nowe urządzenia?

Ładowanie telefonu

Obecnie większość urządzeń posiada baterie wbudowane bez możliwości samodzielnej wymiany. Dlatego prawidłowe ładowanie jest bardzo ważne, ponieważ dzięki temu będzie można wydłużyć pracę naszego ogniwa i tym samym urządzenia. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że nie ma już efektu pamięci jak to było w starszych modelach. Polegał on na tym, że jeśli ładowało się baterię przed całkowitym rozładowaniem zmniejszało się rzeczywistą wydajność akumulatora. Jeśli urządzenie miało rozładowaną baterię w 85% i zaczęliśmy ją ładować to mogliśmy zmniejszyć jej pojemność o 15%.

Na szczęście obecnie już tego nie ma w akumulatorach. Jeśli chcemy wydłużyć żywotność ogniwa naszego smartfona to tak naprawdę powinno się go ładować wbrew wcześniejszym zasadom. Dzisiejsze baterie lubią częste ładowanie, nawet krótkie kilkuminutowe. Trzeba jednak pamiętać, by nie doprowadzić do rozładowania baterii do końca. Jeśli za każdym razem kończymy dzień z rozładowanym telefonem to po dwóch latach użytkowania urządzenie będzie mniej wydajne pod kątem baterii. Tak samo nie poleca się zostawiania telefonu na całą noc pod ładowarką.

To bowiem powoduje stres baterii, która cały czas jest pod napięciem. Oczywiście osiągnie 100% ładowania i wtedy odcięcie zasilania następuje, ale gdy po chwili odrobinę się rozładuje zaczyna się ładować i tak się dzieje wokoło. Efektem ubocznym jest wydzielanie ciepła co sprawia, że niestety może się psuć akumulator.

Bezpieczne ładowanie telefonu

Co jest bardzo istotne to fakt, że warto odpuścić sobie każdorazowe ładowanie do 100%. Lepsze efekty będą w przedziale ładowania 30 – 90%. Oczywiście raz na jakiś czas można doładować urządzenie do pełna. Czasem trudno o dostęp do gniazdka, dlatego warto mieć powerbank, by szybko doładować własne urządzenie, gdy pojawi się taka potrzeba.

Opcja szybkiego ładowania na pewno będzie wygodna. Jednak w wielu wypadkach ze względu na wyższe napięcie sprawia, że rozgrzewa się bateria w smartfonie a to niestety sprawia, że może się psuć, ponieważ akumulatory nie lubią wysokiej temperatury. Dlatego warto korzystać z szybkiego ładowania wtedy, gdy rzeczywiście będzie taka potrzeba. Z tego względu warto chronić urządzenia przed promieniami słońca oraz przed mrozem. W zależności od pory roku zwracajmy na ten szczegół uwagę. Latem nie zostawiamy urządzenia na słońcu a zimą na mrozie.

Warto zwracać uwagę również na to czym urządzenie jest ładowane. Warto używać markowych ładowarek dołączonych do sprzętu. Nie zawsze tanie zamienniki będą gorsze, ale zawsze jest ryzyko, że nie będą dla danego urządzenia odpowiednie, mogą pracować na innym prądzie i nie będą dobre dla danego sprzętu. To samo tyczy się również powerbanków. Jeśli chcemy zadbać odpowiednio o baterię w swoim urządzeniu to rzeczywiście warto będzie pomyśleć o tych kilku zasadach i stosować się do nich, by skutecznie wydłużyć czas pracy baterii. 

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować