• 20 kwietnia 2024

Połączenia międzynarodowe – czy roaming je obejmuje?

Połączenia międzynarodowe

Gdy mówimy o połączeniach międzynarodowych i roamingu często używa się tych pojęć zamiennie. To jednak tak naprawdę dwie różne usługi, których mylenie może narazić nas na koszty. Warto wiedzieć na jakich zasadach to działa. Szczególnie istotne będzie rozróżnienie pojęć, gdy chodzi o zniesienie w czerwcu 2017 roku opłat za roaming w UE. A więc czym on jest?

To mechanizm w sieciach bezprzewodowych, dzięki któremu możliwe będzie korzystanie z usług obcych sieci wtedy, gdy znajdujemy się poza zasięgiem sieci własnej. Jak więc jesteśmy poza zasięgiem swojej sieci np. za granicą i wykonujemy połączenia to wtedy będziemy korzystać z roamingu.

Co więc, gdy mamy numer polski i jesteśmy zagranicą a chcemy dzwonić do innych krajów?

Jeśli więc dzwonimy z Francji do Polski jest to połączenie roamingowe. Tak samo będzie, gdy chcemy zadzwonić do innego kraju. Oba kraje są w UE, dlatego obowiązuje zasada, że korzystamy z roamingu bez dodatkowych opłat w ramach UE.Jeśli chodzi o roaming należy pamiętać, że korzystne zasady są tylko dla państw, które należą do Strefy 1. Znajdują się w niej kraje UE a także Europejskiego Obszaru Gospodarczego z terenami zależnymi. Szczególną uwagę trzeba zwracać, gdy podróżuje się po Europie i zahaczymy o kraje takie jak Andora czy San Marino.

Połączenia roamingowe

Te kraje nie należą do wspominanych organizacji a to sprawia, że naliczone mogą być dodatkowe opłaty. To samo będzie w momencie, gdy z kraju UE chcemy wykonać połączenia do kraju, który znajduje się poza UE. Będziemy wtedy cały czas w zasięgu roamingu, ale już nie będą nas dotyczyć te korzystne stawki i zapłacimy zgodnie z cennikiem operatora za takie połączenia to najczęściej będzie spora kwota. Jeśli wybieramy się za granice, wiemy przez jakie kraje będziemy –podróżować to już wtedy warto będzie skontaktować się z własnym operatorem i dowiedzieć się jakie w związku z tym stawki za połączenia będziemy mieli do zapłacenia.

To bardzo korzystna opcja, ponieważ dzięki temu sprawdzimy to wszystko bardzo szybko, nie będzie więc niebezpieczeństwa, że opłaty będą bardzo wysokie a my nie będziemy o nich wiedzieć. Będzie można także wygodnie u operatora dowiedzieć się jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o to jakie kraje należą do konkretnych stref. To bardzo ważne, by wiedzieć, gdzie połączenia są bez dodatkowych kosztów. Szczególnie jeśli chcemy korzystać z internetu w innym kraju trzeba tą kwestię sprawdzić, by nie narazić się bardzo wysokie koszty. Na błędne interpretowanie znaczenia pojęcia roaming i połączeń międzynarodowych zapracowali operatorzy.

Niestety to właśnie oni bardzo często działają tak, że nie precyzują na jakich zasadach są usługi, by nie do końca klienci mieli jasność sytuacji. To jednak powoduje niedoskonałości, nieporozumienia i problem z wygodnym ustaleniem pojęć. Warto więc dobrze tą kwestię rozróżniać, gdyż unikniemy wtedy i dodatkowych kosztów i ewentualnie nerwów jakie się pojawią, gdy okaże się, że rachunek do zapłacenia jest znacznie wyższy niż spodziewaliśmy się tego wcześniej.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować