• 10 września 2024

10 ukrytych cech smartfonów z Androidem

Smartfony ułatwiły nam życie. Nowoczesny smartfon posiada niemal wszystkie ważne funkcje - telefon, aparat fotograficzny, budzik, kalkulator, zegar, stoper i timer, kalendarz, e-mail i media społecznościowe, internet, edytory tekstu. Ale nawet ze smartfonem wykonanie zadania może być czasem trudne. Zebraliśmy wybór inteligentnych wskazówek dotyczących systemu Android, które ułatwią korzystanie z telefonu.

1. Długi zrzut ekranu

Potrzebne informacje nie zawsze mieszczą się w jednym zrzucie ekranu. Trzeba wziąć drugi, trzeci, piąty, dziesiąty. Jest to niewygodne, trudno znaleźć potrzebny kadr wśród kilku identycznych zdjęć.

W systemie Android możliwe jest wykonanie długiego zrzutu ekranu. W zależności od marki i modelu urządzenia funkcja ta może nazywać się inaczej: "More Capture", "Scrollshot", "Screenshot+", "Scroll Capture" i inne opcje. Istnieją modele smartfonów, w których po utworzeniu normalnego zrzutu ekranu można wykonać długi zrzut ekranu. Klikasz na miniaturową kopię zrzutu ekranu, naciskasz wybrany przycisk, a następnie przeciągasz palcem po ekranie w dół. Długi zrzut ekranu jest zapisywany automatycznie.

Jeśli twój smartfon nie ma funkcji długiego zrzutu ekranu, możesz pobrać specjalną aplikację. Na przykład Longshot.

smartfon z androidem

Sprawdź też: Jak przyspieszyć działanie smartfona z Androidem?

2. Sterowanie za pomocą gestów

Możesz ustawić swój smartfon tak, aby szybko włączał aparat. Nie trzeba będzie wykonywać serii długich czynności, wystarczy nacisnąć przyciski na korpusie urządzenia. Aby ustawić aparat na szybkie włączanie, przejdź do "Funkcje specjalne" lub "Ustawienia zaawansowane" w ustawieniach smartfona.

Aparatem można sterować za pomocą gestów. Niektóre modele urządzeń reagują na otwartą dłoń. Skieruj go na aparat i zdjęcie jest gotowe. W innych urządzeniach trzeba machnąć ręką, pokazać otwartą dłoń, zacisnąć pięść, zgiąć kciuk.

Na smartfonach z systemem ColorOS 6.0 można sterować aparatem rysując po ekranie. Jeśli narysujesz kółko, to włącza się aparat, jeśli narysujesz V, to aktywuje się lampa błyskowa. Również w smartfonach z tą powłoką można sterować muzyką, przesuwając palcami po ekranie, gdy jest on wyłączony, a także tworzyć własne gesty dla aplikacji.

3. Doskonałe zdjęcia bez aplikacji

Sklep Play i AppStore są pełne aplikacji fotograficznych. Zanim pobierzesz jedną z nich, sprawdź możliwości swojego smartfona. Może wbudowany edytor ma już narzędzia, których potrzebujesz?

Otwórz dowolne zdjęcie i kliknij przycisk "Edytuj". Znajdziemy tu ustawienia jasności i kontrastu, balans bieli, sporą liczbę filtrów, przycisk do kadrowania zdjęcia i inne ciekawe rzeczy.

Twój smartfon może mieć możliwość nakładania filtrów w trakcie robienia zdjęć. Aby to sprawdzić, przejdź do ustawień aparatu.

Nie brakuje też różnych trybów przechwytywania. Portret, Noc, Panorama, Szeroki kąt, Makro - sprawdź w ustawieniach aparatu, czy masz te tryby. Wtedy nie będziesz musiał pobierać dodatkowych programów.

4. Tajny folder z aplikacjami

Niektóre smartfony mają możliwość stworzenia drugiej "przestrzeni".

Dzięki drugiej przestrzeni, smartfon można podzielić na dwie części: służbową i prywatną, rodzica i dziecka, własną i znajomego. Jednak ta funkcja nie jest dostępna na wszystkich urządzeniach, a każdy ma aplikacje, które chciałby ukryć przed ludźmi.

Jedną z opcji jest stworzenie folderu na pulpicie i ukrycie tam tajnej aplikacji. 

Inną opcją jest ukrycie aplikacji. Kliknij na ikonę zasobnika aplikacji. W opcjach wybierz Hide/Show i zaznacz usługi, które chcesz ukryć. Jeśli potrzebujesz programu - możesz go otworzyć przez listę ze wszystkimi aplikacjami.

smartfon z androidem

Zobacz także: 7 przydatnych funkcji smartfonów, o których możesz nie wiedzieć

5. Pokaż ukryte

Czasami może być trudno zobaczyć mały element na ekranie. Musisz powiększyć, i tu właśnie pojawia się Lupa. Można to włączyć poprzez "Funkcje specjalne" lub "Ustawienia zaawansowane". 

6. Pracuj w dwóch aplikacjach jednocześnie

Funkcja ta jest dostępna w smartfonach z systemem Android 9.0 i nowszym. Jest to wygodna funkcja, gdy trzeba korzystać z dwóch aplikacji jednocześnie bez konieczności przełączania. Na przykład, gdy trzeba wykonać obliczenia na przesłanych danych. Na górze otwierasz plik z danymi, a na dole kalkulator. Zrobione.

Funkcja jest edytowalna w ustawieniach smartfona w zakładce "Ustawienia zaawansowane" - "Przyciski i gesty".

7. Wywołanie ostatniego numeru za pomocą dwóch kliknięć

Otwórz aplikację do dzwonienia. Kliknij dwukrotnie na ikonę słuchawki. Przy pierwszym stuknięciu pojawi się ostatni numer wychodzący, przy drugim stuknięciu smartfon zacznie dzwonić pod dany numer.

smartfon z androidem

8. Ochrona przed niebezpieczeństwem

Jeśli nowa aplikacja, którą zainstalowałeś, wygląda podejrzanie, zacznij szybko i często stukać w ekran. Zostanie uruchomiony "tryb paniki", a system upuści Cię z aplikacji na ekran główny. Po tym zatrzymaj niebezpieczną aplikację poprzez ustawienia lub odinstaluj ją.

9. Tajne wiadomości

Gdy na ekranie pojawia się początek tekstu powiadomienia, jest to poręczne. Z grubsza widać, jak ważna jest wiadomość i jak szybko potrzebna jest odpowiedź. Twórcy nie wzięli jednak pod uwagę, że ktoś inny niż właściciel smartfona może czytać powiadomienia.

Aby temu zapobiec, musisz przejść do sekcji "Powiadomienia" w ustawieniach i wybrać żądaną opcję wyjścia. Możesz wybrać, aby nie pokazywać tekstu, lub możesz ustawić skaner linii papilarnych, aby uzyskać dostęp do tekstu za jego pośrednictwem.

10. Sklonowane aplikacje

Świetna funkcja dla użytkowników sieci społecznościowych, którzy mogą mieć więcej niż jedno konto w tej samej aplikacji. Aby uniknąć przełączania za każdym razem, utwórz kopię aplikacji.

Wejdź w ustawienia, poszukaj "Klonowanie aplikacji". Wybierz interesującą Cię aplikację, utwórz jej kopię i nadaj jej nazwę. Na pulpicie pojawi się ikona klonu.

Wiedza o tym, jakie funkcje ma Twój smartfon i jak je skonfigurować, może ułatwić życie każdemu. Nie ma potrzeby pobierania zbędnych aplikacji i zapychania pamięci. Nie ma potrzeby ciągłego przełączania się z jednej aplikacji na drugą. I nie musisz się martwić o zachowanie tajemnicy, gdy dasz komuś swój telefon choćby na 5 minut :)

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować