• 16 czerwca 2024

Co to jest NFC i do czego należy go używać?

Technologia NFC zyskuje na znaczeniu na całym świecie dzięki wielu praktycznym zastosowaniom. Ale, co to dokładnie jest i jak to działa? W tym artykule odpowiadamy na wszystkie palące pytania, wyjaśniając, co to znaczy NFC, co można zrobić z NFC w telefonie z systemem Android, smartfonie, a nawet z tagami NFC.

Co to jest NFC?

NFC to skrót od NFC oznacza Near Field Communication. Zasadniczo jest to sposób, w jaki Twój telefon może komunikować się z czymś w bliskiej odległości. Działa on w promieniu około 4 cm i zapewnia bezprzewodowe połączenie między urządzeniem a innym. Pozwala to na dwukierunkową komunikację, przy czym oba urządzenia mogą wysyłać i odbierać informacje. To połączenie NFC nie opiera się na sieciach Wi-Fi, 3G, LTE ani innych i nie kosztuje nic.

Podczas gdy właśnie staje się popularny w Stanach Zjednoczonych, jeśli mieszkasz w Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie używasz NFC od lat, nie zdając sobie z tego nawet sprawy. Czy znasz te trzy zakrzywione linie na twojej karcie kredytowej lub debetowej, które pozwalają ci na dokonywanie płatności bezkontaktowych niemalże wszędzie w tych dniach? Cóż, to jest NFC. Pierwsza sieć handlowa, którą wprowadzono na rynek w 2008 roku, to Eat. Teraz ta sama technologia jest dostępna w większości smartfonów z systemem Android, co oznacza, że można korzystać z usług takich jak Google Pay, aby zdigitalizować cały portfel.

Skąd mam wiedzieć, czy mój smartfon z systemem Android ma NFC?
To bardzo proste. Wystarczy otworzyć Ustawienia > Więcej lub Ustawienia > Sieci zwykłe i bezprzewodowe i sprawdzić, czy jest tam ukryta opcja NFC. Większość smartfonów z technologią NFC umieszcza małe logo NFC również na ich tylnych panelach.

Jak działa NFC na Androida?

NFC transmituje lub odbiera dane za pomocą fal radiowych. Jest to ustalony standard komunikacji bezprzewodowej, więc jeśli urządzenia będą trzymać się protokołów NFC, będą mogły komunikować się ze sobą. Różni się on od Bluetooth tym, że działa poprzez indukcję elektromagnetyczną. Oznacza to, że może istnieć pasywne urządzenie, takie jak plakat lub naklejka, nie wymagające własnego źródła zasilania, które może przesyłać dane, gdy aktywne urządzenie, takie jak smartfon, wejdzie z nim w kontakt.

Jako aktywne urządzenie NFC, smartfon może wysyłać i odbierać dane poprzez NFC. Obejmuje on pełen zakres - trzy tryby - NFC:

Czytnik/zapis (np. do odczytu znaczników na plakatach NFC)

  • Emulacja karty (np. w celu dokonania płatności)
  • Peer-to-peer (np. w przypadku transferu plików)
  • Niektóre problemy z NFC na Androida

Nie wszystkie urządzenia są wyposażone w układ NFC, ale stają się one coraz bardziej powszechne.
Nie wszystkie chipy NFC znajdują się w tym samym miejscu, co powoduje pewne eksploracyjne tarcie pomiędzy urządzeniami.
Kompatybilność krzyżowa pomiędzy urządzeniami nie jest uniwersalna, zwłaszcza jeśli chodzi o konkretne typy plików.

Zacznij z NFC na Androida

Po pierwsze, należy włączyć NFC i Android Beam na obu urządzeniach (Ustawienia > Więcej), a następnie wystarczy przejść do pliku, który chcesz wysłać, jak zdjęcie, i dotknąć urządzeń razem. To prawda, nie trzeba nawet wybierać żadnych opcji "Wyślij przez". Odłóż urządzenia z powrotem na miejsce, a gdy pojawi się prośba o potwierdzenie transferu, po prostu naciśnij przycisk "touch to beam". 

Do czego mogę używać NFC i jak to zrobić?

  • Wyślij numer telefonu
  • Wyślij zdjęcie
  • Wyślij dokument
  • Wysyłanie wskazówek
  • Uruchomić aplikację na czyimś telefonie
  • Dokonać płatności
  • Połączenie z tagami NFC

1. Wyślij numer telefonu

"Hej, właśnie cię poznałem, i to jest szalone, więc oto mój numer, przez NFC", jak mówi przebojowa piosenka z ubiegłego roku. NFC to najprostszy sposób na podanie osobie swoich cyfr, bo tak naprawdę nie musisz wpisywać żadnych cyfr.   

Po prostu przejdź do kontaktu w książce adresowej (może być Twój lub kogoś innego), a następnie naciśnij na telefon do odbiorcy. Gdy w telefonie pojawi się napis "touch to beam", wystarczy dotknąć wyświetlacza.

Kiedy jest to użyteczne?

Kiedy jesteś zbyt pijany, żeby pisać numery.

2. Wyślij zdjęcie

Snapchat nie jest jedynym sposobem na szybkie wysłanie komuś lubieżnego zdjęcia - można również użyć NFC. Otwórz obrazek, który chcesz wysłać w preferowanej przeglądarce obrazów, a następnie połącz telefony.

Kiedy jest to użyteczne?

Kiedy jesteś obok kogoś, kto chce mieć zdjęcie na telefonie.

3. Wyślij dokument

To może być nieco trudny proces. Na przykład, jeśli spróbujesz wysłać przeczytany dokument PDF, najprawdopodobniej zamiast samego pliku PDF będzie on wysyłał aplikację do przeglądania plików PDF.

W tych przypadkach, trzeba użyć Android Beam. Przejdź do pliku, który chcesz udostępnić, dotknij ikony trzech wierzchołków (hamburgera), dotknij Udostępnij, a następnie wybierz Android Beam. Jesteś teraz wolny, aby połączyć urządzenia.

Kiedy jest to użyteczne?

Jeśli chcesz wyjaśnić zasady "punktowania rolników" Carcassonne'a i masz otwarty cyfrowy zbiór zasad na swoim urządzeniu.

4. Skieruj kogoś do swojej nowej ulubionej aplikacji
"Yo, ta aplikacja pogodowa wygląda wspaniale, co to jest?" Pozwól mi wcisnąć mój telefon na twój, a się dowiesz. Tak, z NFC można kierować kolegów fanów Androida prosto do Play Store, aby odebrać swoje ulubione aplikacje lub gry. Tak długo, jak długo używasz aplikacji lub gry w danym momencie, NFC skieruje odbiorcę na stronę Google Play aplikacji.

Kiedy jest to użyteczne?

Kiedy ktoś widzi, że grasz w świetną grę na Androida i chce wejść do akcji.

5. Wysyłanie wskazówe

Jest wiele okazji, kiedy trzeba komuś wyjaśnić wskazówki, ale z NFC nie trzeba. Użyj Google Maps, aby utworzyć kilka wskazówek, a następnie spoliczkuj telefon z innym. Piękne.

Kiedy jest to użyteczne?

Cóż, nie jest to przydatne, gdy kierujesz kogoś na swoje miejsce. Musieliby już być obok ciebie, żeby dokończyć transfer...

6. Uruchomić aplikację na czyimś telefonie

Jeśli używasz aplikacji lub grasz w grę, która jest już zainstalowana na innym urządzeniu, możesz ją dla nich uruchomić. Powiedzmy, że korzystasz z Google Photos, a Twój znajomy też chce sprawdzić ich zdjęcia, ale nie może znaleźć tej aplikacji: stuknij w telefony i nadajnik.

Kiedy jest to użyteczne?

Okay, przypadki użycia do tego są dość ograniczone; jest to bardziej dla zabawy niż cokolwiek innego. Chyba że dana osoba ma milion aplikacji i naprawdę nie może znaleźć tej, której potrzebuje, ale ty możesz.

7. Dokonaj płatności

NFC może być również używany do dokonywania płatności mobilnych z Twojego smartfonu lub smartwatch'a. Pobierz Google Pay za pośrednictwem poniższego linku, dodaj dane swojej karty kredytowej lub debetowej, a następnie użyj jej w każdym sklepie, który posiada terminal płatności zbliżeniowych. 

Kiedy jest to użyteczne?

Kiedy skończy ci się ciężka gotówka.

8. Łączenie z tagami NFC

Znaczniki NFC są małymi fizycznymi "znacznikami" lub "naklejkami" zawierającymi chipy NFC, które można zaprogramować tak, aby dostarczały do smartfonu dowolnego rodzaju informacji. Zazwyczaj znacznik NFC zawiera łącza do adresu internetowego, ale można go również ustawić tak, aby wykonywał określone czynności za pomocą smartfonu, np. włączał Wi-Fi lub wyłączał dzwonek. Tam, gdzie NFC ma przewagę nad obecną technologią QR, nie ma potrzeby korzystania z "aplikacji skanera": informacje są natychmiast dostępne.

Kiedy jest to użyteczne?

Teoretycznie, te znaczniki mogłyby być wbudowane w niemal wszystko. Na przykład, znacznik NFC może być użyty w menu restauracji w celu udostępnienia jego najbardziej aktualnej wersji natychmiast w telefonie. Wszystko, co musisz zrobić, to zbliżyć swój smartfon do fizycznego menu, i potencjalnie można przeglądać bardziej szczegółowe informacje na temat niektórych pozycji menu, takich jak wartości odżywcze lub składników.

Na użytek własny, znaczniki NFC można również skonfigurować do sterowania urządzeniami z telefonu, na przykład skanowanie znacznika z telefonu może uruchomić komputer, lub można mieć znacznik na stoliku nocnym, który automatycznie przełącza telefon w tryb nocny.

Czy NFC jest bezpieczne?

Komunikacja NFC odbywa się w powietrzu i nie ma realnej ochrony przed podsłuchem i tym, co często określa się mianem ataków człowieka w środku. Jednak ze względu na bardzo bliskie sąsiedztwo wymagane do działania NFC, te słabości nie są tak dużym problemem. Przecież złodziej musiałby znajdować się w odległości nie większej niż centymetr od twojego oszustwa, aby przechwycić twoje dane przez NFC. Jeśli korzystasz z Google Pay, możesz mieć pewność, że numer twojej karty kredytowej nigdy nie zostanie przesłany. Zamiast tego, indywidualny cyfrowy numer konta jest używany do identyfikacji Twoich danych płatności.

Oto i on. NFC zapewnia najszybszy sposób ustawiania połączeń między urządzeniami elektronicznymi i zapewnia najszybsze rozwiązanie do przesyłania plików między słuchawkami w bliskiej odległości. NFC jest doskonałym rozwiązaniem, gdy nie masz kredytu, danych, nie masz dostępu do sieci Wi-Fi ani sygnału operatora lub nie masz kabla do transmisji danych z komputera. To szybkie i łatwe, a połączenie dwóch telefonów to czysta przyjemność.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować