• 15 lipca 2024

Jak poprawnie ładować baterię w telefonie

Czy można uszkodzić baterię telefonu, ładując ją zbyt często lub zbyt długo? Przedstawiamy najlepsze wskazówki dotyczące dbania o baterię, które pozwolą Ci utrzymać ją w dobrym stanie przez jak najdłuższy czas.

Dlaczego z czasem bateria Twojego telefonu wydaje się być coraz gorsza? Na początku może mieć zapas energii, gdy kładziesz się do łóżka pod koniec dnia, ale z czasem okazuje się, że w porze lunchu bateria jest już tylko w połowie pełna. Częściowo jest to sposób, w jaki używasz telefonu - aplikacje, które instalujesz, śmieci, które zbierasz, dostosowania, które robisz i coraz więcej powiadomień, które otrzymujesz - bardziej obciążają baterię. 

Ale inną rzeczą do rozważenia jest to, że baterie telefonów, jak wszystkie baterie, ulegają degradacji w czasie, co oznacza, że są one coraz bardziej niezdolne do utrzymania tej samej ilości energii. Choć ich żywotność powinna wynosić od trzech do pięciu lat lub od 500 do 1000 cykli ładowania, trzyletnia bateria nigdy nie będzie działać tak długo, jak zupełnie nowa. Baterie litowo-jonowe zużywają się pod trzema względami: liczba cykli ładowania, temperatura i wiek. Jednakże, uzbrojony w nasze wskazówki dotyczące najlepszej praktyki dbania o baterie, możesz utrzymać zdrowie baterii swojego smartfona znacznie dłużej.

Kiedy ładować telefon?

Złotą zasadą jest utrzymywanie baterii na poziomie pomiędzy 30% a 90% przez większość czasu. Doładuj ją, gdy spadnie poniżej 50%, ale odłącz ją, zanim osiągnie 100%. Z tego powodu, możesz rozważyć pozostawienie telefonu podłączonego do prądu na noc. Ładowanie od 80-100% powoduje szybsze starzenie się baterii litowo-jonowej. Może lepiej jest ładować go rano, przy śniadaniu lub na biurku. W ten sposób łatwiej jest pilnować procentowego stanu baterii podczas ładowania.

Dając swój telefon pełne naładowanie nie jest śmiertelne dla baterii telefonu, i wydaje się prawie sprzeczne z intuicją, aby tego nie robić, ale dając mu pełne naładowanie za każdym razem ładujesz go będzie skrócić jego żywotność. Podobnie, na drugim końcu skali, unikać pozwalając baterii telefonu dostać się poniżej 20%.

Baterie litowo-jonowe nie czują się dobrze, gdy schodzą zbyt daleko poniżej granicy 20%. Zamiast tego, traktuj dodatkowe 20% "na dole" jako bufor na wymagające dni, ale w dni powszednie rozpoczynaj ładowanie, gdy pojawi się ostrzeżenie o niskim poziomie baterii. Krótko mówiąc, baterie litowo-jonowe najlepiej rozwijają się pośrodku. Nie dopuść do niskiego procentu baterii, ale też nie za wysokiego.

telefon podczas ładowania

Czy powinienem naładować baterię telefonu do 100%?

Nie, a przynajmniej nie za każdym razem, gdy ją ładujesz. Niektórzy zalecają, aby raz w miesiącu przeprowadzić pełne ładowanie baterii od zera do 100% ("cykl ładowania") - ponieważ w ten sposób bateria zostaje ponownie skalibrowana, co przypomina trochę ponowne uruchomienie komputera.

Ale inni lekceważą to jako mit dla obecnych baterii litowo-jonowych w telefonach. Aby utrzymać długoterminową żywotność baterii w dobrym zdrowiu, częste, małe ładowania są lepsze niż pełne ładowanie. Im głębiej rozładowujesz baterię litową, tym bardziej ją obciążasz. Dlatego częste uzupełnianie poziomu naładowania wydłuża żywotność baterii.

Czy powinienem ładować telefon przez noc?

Z reguły lepiej tego unikać, mimo wygody budzenia się rano z pełną baterią. Każde pełne naładowanie liczy się jako "cykl", a telefon jest tak skonstruowany, aby wytrzymać tylko określoną liczbę cykli. Jeśli ładujesz w nocy, masz gwarancję, że przegapisz moment, w którym telefon przekroczy magiczny próg 80%, który jest najlepszy dla przedłużenia długoterminowej żywotności. Podczas gdy większość nowoczesnych smartfonów mają wbudowane czujniki, aby wyłączyć ładowanie, gdy trafią 100%, jeśli nadal włączone będą tracić niewielką ilość baterii podczas bezczynności.

Co można uzyskać jest "trickle charge", jak ładowarka próbuje utrzymać telefon na 100% jak telefon naturalnie traci na własnym ładunku w nocy. Oznacza to, że telefon stale odbija się od pełnego naładowania i nieco poniżej tego pełnego naładowania - od 99% do 100% i z powrotem podczas dłuższego niż wymagane naładowania. Może to również powodować nagrzewanie się telefonu, co również jest niekorzystne dla baterii. Dlatego ładowanie w ciągu dnia jest lepszym rozwiązaniem niż ładowanie w nocy.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować