• 15 lipca 2024

Jak sprawdzić parametry telefonu?

Specyfikacje smartfonów mogą się znacznie różnić w zależności od marki, modelu, dostawcy usług i kraju. Kupując telefon komórkowy, patrzymy na takie rzeczy jak jakość aparatu, pamięć RAM czy ilość pamięci wewnętrznej. Na podstawie tych elementów określamy, czy dany smartfon jest dla nas odpowiedni, czy też powinniśmy poszukać innych opcji. Często jednak nie wiemy, jak ich szukać w naszym smartfonie. Nie martw się, dziś pokażemy Ci, jak łatwo i szybko sprawdzić parametry telefonu. 

smartfon

Jak sprawdzić specyfikację techniczną mojego telefonu z systemem Android?

W zależności od modelu i wersji systemu operacyjnego, istnieją różne sposoby, aby wyświetlić lub poznać właściwości naszego smartfona Android. 

Wyświetl specyfikacje telefonu z systemem Android w ustawieniach

Ta opcja jest dostępna tylko w niektórych telefonach z systemem Android. Od Androida w wersji 6.0 Zephyr , użytkownik może spekulować domyślnie dostęp do urządzenia. W poprzednich wersjach systemu operacyjnego pozwalają na to jednak tylko niektórzy producenci, jak Samsung czy Huawei. Jeśli telefon komórkowy reaguje na te wskaźniki, będziesz mógł zobaczyć jego właściwości bez instalowania jakiejkolwiek aplikacji.

Wystarczy wejść w ustawienia komórki i wybrać opcję na telefonie . Pojawi się wtedy ekran, na którym możemy zobaczyć wszystkie szczegółowe specyfikacje sprzętu. Mamy dostęp do modelu procesora, ilości pamięci RAM , używanej i dostępnej pamięci wewnętrznej, wersji systemu Android oraz rozdzielczości. Dodatkowo będziemy mogli zaobserwować numer modelu i budowy, kod IMEI oraz nazwę urządzenia. 

Poznaj właściwości telefonu komórkowego z systemem Android dzięki aplikacjom

Są różne aplikacje, z których możemy skorzystać, ale jedną z najbardziej ściągalnych jest Device Info HW. Tę aplikację można łatwo pobrać za darmo ze strony Google Games . Nie wymaga również dostępu root, aby użyć go na swoim urządzeniu. Jego główną zaletą jest to, że daje nam pełną informację o właściwościach naszego telefonu komórkowego.  

Device Info HW ma bardzo prosty interfejs z kilkoma opcjami na górze. Przesuwając palcem po ekranie w lewo lub w prawo możemy poruszać się po różnych zakładkach. Oto kilka najważniejszych sekcji aplikacji:

 • Jedna z nich oferuje nam ogólne informacje o urządzeniu, takie jak model, pamięć RAM, rozdzielczość ekranu czy dostępne czujniki.
 • W sekcji SOC mamy dostęp do modelu, producenta urządzenia, typu karty graficznej i rdzeni. 
 • W sekcji System opisano model płyty głównej i wersję systemu operacyjnego. 
 • Zakładka pamięć pozwala nam dowiedzieć się o ilości wykorzystanej pamięci RAM i de oraz dostępnej pamięci masowej.
 • W sekcji aparatu otrzymujemy informacje o rozdzielczości, formatach obrazu, a także trybach fotografowania i ustawiania ostrości.
 • Sekcja sieci informuje nas o wszystkim, co związane z naszym połączeniem Wi-Fi i danymi. Dzięki temu możemy zobaczyć adres IP, przepustowość i sygnał. 

smartfon

Sprawdź także: 10 ukrytych cech smartfonów z Androidem

Jak sprawdzić specyfikacje mojego urządzenia z systemem iOS?

W przypadku systemu operacyjnego iOS istnieje aplikacja o nazwie Device Info Lirium Lite. Można ją pobrać bezpośrednio z Appstore i uzyskać pełną informację o specyfikacji naszego telefonu. Podobnie jak Device Info HW, ta aplikacja ma różne sekcje, które szczegółowo opisują każdą właściwość. Oto kilka najważniejszych kategorii:

 • Segment wersji ogólnej pokazuje nazwę i model iPhone'a, a także całkowitą i dostępną pojemność pamięci. Możemy nawet dowiedzieć się, jak długo telefon komórkowy był włączony. 
 • Sekcja wyświetlacza pokazuje informacje o ekranie. Informuje o rozdzielczości, gęstości pikseli i głębi kolorów.
 • W sekcji wymiary otrzymujemy informacje o szerokości, długości i wysokości urządzenia, a także o jego wadze.
 • W sekcji systemowej znajdziemy model pamięci RAM, a także jej całkowitą i dostępną ilość. 
 • Sekcja CPU jest jedną z najważniejszych, ponieważ podaje nam informacje o modelu procesora. Z drugiej strony pozwala nam poznać liczbę rdzeni, ich architekturę, a także maksymalną i aktualną prędkość. 
Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować