• 25 kwietnia 2024

Kupno gramofonu. Na co zwrócić uwagę?

gramofon

Trudno o dom, w którym nie natrafilibyśmy na przynajmniej kilka starych płyt winylowych. Większość z nas przyznaje jednak z pewnym smutkiem, że nie dysponuje już sprzętem, który pozwoliłby na odtworzenie treści zapisanych w ten sposób. Trudno nie zgodzić się z tym, że to cyfrowe formaty dźwięku cieszą się dziś największą popularnością. Okazuje się jednak, że wcale nie brakuje producentów, którzy wracają do gramofonów cieszących się nadal sporym uznaniem. Dziś na rynku możemy zresztą natknąć się nie tylko na gramofony przeznaczone do profesjonalnego użytku i charakteryzujące się wysokimi cenami, ale również takie, które sprawdzają się znakomicie w domowym zaciszu.

Gramofon i jego zalety

Renesans płyt winylowych przyczynia się do tego, że wcale nie brakuje artystów chętnie powracających do takiej formy wydawania produkowanych przez siebie utworów. Także stare płyty, zwłaszcza, jeśli zapisane na nich treści nie są dostępne w formie cyfrowej, cieszą się dużym uznaniem. Już choćby dlatego warto zastanowić się nad tym, czy nie zaopatrzyć się w urządzenie, które pozwoli nam na odtwarzanie płyt winylowych. Nie da się zresztą ukryć, że gramofon to także wyjątkowe doznanie, które trudno powtórzyć mając do dyspozycji cyfrowe nośniki dźwięku. Osoby, które zastanawiają się nad gramofonem przeznaczonym do użytku domowego, z pewnością docenią również to, że urządzenie można dopasować do wystroju pomieszczenia. Na rynku nie brakuje zarówno niedrogich modeli utrzymanych w nowoczesnym stylu, jak i tych, które nawiązują do wcale nie mniej popularnego stylu retro. Nic też nie stoi na przeszkodzie temu, aby dopasować gramofon do charakterystycznych dla siebie wymagań technicznych. Niejednokrotnie mamy do czynienia z rozwiązaniami pozwalającymi nam, niejako przy okazji, na odtwarzanie kaset magnetofonowych, a nawet plików MP3.

gramofon leżący obok płyt winylowych

Rodzaje gramofonów i ich klasyfikacja

Dawniej termin gramofon stosowany był zamiennie z określeniem adapter i oznaczał po prostu urządzenie, które umożliwiało odtwarzanie płyt winylowych. Obecnie producenci rozwiązań tego typu mają świadomość tego, że oczekiwania potencjalnych nabywców są większe, nie powinno więc dziwić nas to, że starają się zestawiać ze sobą nowoczesne rozwiązania techniczne po to, aby mogły powstawać nawet bardzo rozbudowane urządzenia.

Największą grupę nieustannie stanowią gramofony manualne, a więc takie, w przypadku których użytkownik ręcznie wykonuje te wszystkie czynności, które są związane z obsługą. To osoba posiadająca gramofon sama wybiera miejsce, od którego ma się zacząć odtwarzanie, ona też ustawia oraz opuszcza ramię. Już po odpowiednim ustawieniu ramienia dochodzi do uruchomienia silnika, co z kolei sprawia, że talerz zaczyna się obracać. Jeśli zdejmie się ramię, doprowadzi się w ten sposób do przerwania odtwarzania.

Gramofony manualne są niezwykle urokliwe, wymagają jednak sporej cierpliwości i pewnych umiejętności charakterystycznych dla ich użytkownika. Nie powinniśmy być więc zaskoczeni dowiadując się, że coraz większą popularnością cieszą się dziś rozwiązania półautomatyczne. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku modeli manualnych, opierają się na zbliżonych zasadach działania. Posiadają jednak również wbudowany mechanizm sprawiający, że możliwe jest automatyczne wyłączenie silnika, podniesienie ramienia, a także uruchomienie sprzętu. Tego rodzaju rozwiązanie można spotkać także w starszych modelach i jest ono dość wysoko cenione z uwagi na swoją funkcjonalność. Najnowocześniejsze urządzenia idą zresztą o krok dalej i coraz częściej mamy do czynienia z gramofonami w pełni automatycznymi.

Zobacz ofertę gramofonów najlepszych firm audio w ofercie Nautilus: https://salony.nautilus.net.pl/produkty/gramofony-i-wkladki/gramofony/

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować