Na co zwracać uwagę przy wyborze nowego smartfona?
Wybór dobrego smartfona tylko na pierwszy rzut oka wydaje się prosty, wydawać by się mogło, że dzięki dobrze opracowanemu systemowi multimediów, każdy konsument o raczej miernej wiedzy na temat elektroniki, będzie w stanie zrozumieć "naleciałości" interesującego go modelu i ostatecznie zdecydować - odpowiednie dla niego takie urządzenie czy nie. W rzeczywistości wiele kwestii z wyboru może być bardziej kontrowersyjnych, jeśli się je dokładnie przestudiuje. Cechy telefonów i ich ceny są bardzo zróżnicowane, co prowadzi do pewnego zamieszania, dlatego trzeba uzbroić się w przybliżony algorytm wyboru podstawowych parametrów smartfona i na tej podstawie na chłodno ocenić, czy wybrane przez nas urządzenie jest rzeczywiście tak dobre.
Jaki wybrać smartfon i do jakich celów go potrzebujesz?
Zasadnicza funkcjonalność smartfona zależy od użytkownika i jego wymagań wobec telefonu. Konserwatywnemu użytkownikowi wystarcza zakup zwykłego telefonu komórkowego - wykonywanie połączeń, słuchanie muzyki i minimalny zestaw standardowych funkcji. Współczesny zaawansowany użytkownik nie jest zadowolony z takiego stanu rzeczy, skoro potencjał urządzenia pozwala nie tylko na wykonywanie połączeń i pisanie SMS-ów, ale także na wykorzystanie go jako nawigatora, zabawki, aparatu fotograficznego, źródła wszelkich informacji, to dlaczego nie wykorzystać go w pełni? Nie jest tajemnicą, że czynnikiem decydującym o wyborze smartfona jest jego cena, a raczej stosunek jakości do ceny smartfona, a przecież dokonując zakupu należy zwrócić uwagę na to, czy użytkownik może korzystać z podstawowych funkcji, do których urządzenie jest przeznaczone: wchodzić do Internetu, robić zdjęcia, kręcić wideo, słuchać audio i oglądać filmy, czytać e-booki i różne dokumenty, pracować z pocztą elektroniczną, korzystać z nawigacji GPS, prowadzić notatki, pisać i pracować z aplikacjami biurowymi, grać, zarządzać innymi
Najważniejsze funkcje smartfona
Jeśli chodzi o kwestie techniczne, to wybierając nowy smartfon, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na jakość wyświetlacza, system operacyjny, procesor, pamięć, aparat, baterię.
Wyświetlacz
Użyteczność smartfona zapewnia jego wyświetlacz, który nie tylko zajmuje dużą powierzchnię urządzenia, ale także bierze na siebie ciężar użytkowania. Ważnymi parametrami, które należy wziąć pod uwagę przy dokonywaniu wyboru, są rozdzielczość ekranu, przekątna ekranu oraz typ wyświetlacza.
Rozdzielczość ekranu
Ten parametr odpowiada za jakość i wyrazistość wyświetlanego obrazu. Wysokiej jakości ekran zapewnia przyjemniejsze oglądanie filmów i teledysków, dokumentów, zdjęć, przeglądanie internetu, zabawek itp. Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym lepiej. Odpowiednio, jeśli używasz ekranu o minimalnej rozdzielczości 240x320 lub 480x800 pikseli komfort i przyjemność nie doda, ale jeśli dasz pierwszeństwo smartfonom o rozdzielczości HD 1280x720 lub Full HD 1920x1080, różnica będzie bardzo zauważalna.
Przeczytaj też: Porady dotyczące kupna nowego smartfon - jaki smartfon wybrać?
Przekątna ekranu
O ile jeszcze kilka lat temu zachwyt wzbudzał smartfon o przekątnej 3,5 cala, o tyle dziś średnia wielkość to około 5 cali. A dla tych, którzy wyciskają ze swojego urządzenia najwięcej, pojawiły się już modele o przekątnej sześciu cali lub większej. Bardzo ważne jest, aby telefon był ergonomiczny - nie należy wybierać modelu, który trudno zmieścić w dłoni. Optymalnym wyborem jest sytuacja, gdy urządzenie można łatwo obsługiwać jednym kciukiem. Warto jednak zauważyć, że producenci robią coraz cieńsze ramki ekranów, przez co obecne 6-calowe smartfony są tej samej wielkości co 5-calowe gadżety produkowane kilka lat temu.
Typ wyświetlacza
Rodzaj wyświetlacza lub matrycy zależy od wielu czynników - to jakość obrazu, kontrast wyświetlacza, brak odblasków i kąty widzenia. W dobrym modelu pod każdym kątem obraz zawsze będzie wyraźny, nasycony, kontrastowy. Są cztery rodzaje matryc: Super LSD, Super Amoled, IPS, Retina. Najpopularniejszą i najczęściej stosowaną jest matryca IPS, jest ona stosowana w 2/3 smartfonów z systemem Android.
System operacyjny
Rynek jest obecnie wypełniony smartfonami z różnymi systemami operacyjnymi, najpopularniejsze z nich to IOS, Windows, Android. Inne są znacznie mniej popularne i nie ma sensu ich wymieniać.
Android
Większość firm produkcyjnych, po podjęciu decyzji o rezygnacji z własnych systemów operacyjnych, postawiła na Androida. Ogromną zaletą systemu operacyjnego jest łatwość obsługi, możliwość dowolnej optymalizacji interfejsu użytkownika i osiągnięcia wyjątkowości w tym zakresie, nie zapominając o niezliczonej ilości darmowych programów/aplikacji.
IOS
System operacyjny, który został stworzony specjalnie dla urządzeń Apple. Jest prosty, szybki i zoptymalizowany pod kątem wszystkich aplikacji, uważa się, że żaden wirus nie może się do niego włamać.
Windows
Pomimo tego, że ten system operacyjny jest młodszy od wyżej wymienionych, trochę niedoskonały i dla niego nie ma zbyt wielu aplikacji, to potencjał jaki w nim drzemie nadal jest. Smartfony na tym OS-ie wybierają osoby, które chcą się wyróżnić z tłumu.
Procesor
"Mózg" smartfona technicznie brzmi jak "procesor". O jego mocy decyduje liczba rdzeni, która może wynosić od jednego do ośmiu, w przyszłości przewidywanej do 16. Logiczne jest, że im więcej rdzeni, tym wydajniejsze i stabilniejsze urządzenie. Ale mocny procesor szybko drenuje baterię. Niektórzy producenci zmieniają taktowanie (wpływa na szybkość działania smartfona) na niższe, a także wyłączają niektóre rdzenie, gdy jest to dopuszczalne, a gdy trzeba je wykorzystać z pełną mocą włączają ponownie. Zaleca się kupowanie smartfonów z 4 lub 8 rdzeniami o taktowaniu 1,2 GHz lub wyższym.
Pamięć
Bardzo ważny parametr przy wyborze urządzenia. Oprócz pamięci RAM i pamięci wewnętrznej, niemal każdy smartfon z Androidem oferuje możliwość rozszerzenia pamięci za pomocą karty flash. Do normalnego działania telefonu potrzeba co najmniej 1-2 GB RAM i 8-16 GB pamięci wewnętrznej. Lepiej kupić kartę flash o pojemności co najmniej 64 GB, wysokiej klasy, takiej jak klasa 10, ponieważ od niej będzie zależała szybkość wszystkich operacji.
Aparat
W dzisiejszym smartfonie aparat jest podstawowym atrybutem, dlatego trwa wyścig na megapiksele, aby zapewnić ostre linie i żywe kolory. Pamiętajcie też o stabilizacji optycznej (dzięki której nie tylko zdjęcia są ostrzejsze, ale i filmy), autofokusie, matrycy aparatu i ISO (które pozwala uzyskać wysokiej jakości zdjęcia w każdych warunkach). Najpopularniejsze obecnie smartfony to te z aparatem głównym 13 megapikseli i przednim 5 megapikseli; to porządne urządzenia, które pozwalają nie tylko na robienie przyzwoitych zdjęć i filmów, ale także na robienie selfies i komunikację przez np. Skype.
Bateria
Bateria pełni wiodącą rolę, ponieważ odpowiada za żywotność smartfona, a co za tym idzie, za komfort i wygodę użytkowania. Przez długi czas brak mocnej baterii był prawdziwym problemem dla współczesnego użytkownika - potężne urządzenia o poważnej funkcjonalności dosłownie dzień "wyczerpany".
Sprawdź też: Top 5 niedrogich smartfonów z mocną baterią
Podsumowując, możemy powiedzieć, że przy wyborze dobrego smartfona najważniejsze jest, aby nie oceniać urządzenia po jego najpopularniejszych cechach, a trzeźwo ocenić, jak bardzo będziesz korzystać z tego lub tego starannie wybranego parametru i czy jest sens płacić dodatkowo za wysoki wskaźnik funkcji, która w przyszłości po prostu nie będzie interesująca.