• 16 kwietnia 2024

Porady dotyczące kupna nowego smartfon - jaki smartfon wybrać?

Wybierając nowy smartfon kupujący często staje przed wieloma parametrami technicznymi, które komplikują wybór odpowiedniego urządzenia. O tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie nowego smartfona, dowiesz się w tym artykule.

Wyświetlacz

Dziś standardem są bezramkowe wyświetlacze o przekątnej 6,2-6,7 cala. Tylko flagowce w formacie mini mają ekrany mniejsze niż 6 cali.

Wielkość przekątnej to jednak kwestia wygody i przyzwyczajenia. Znacznie ważniejszym wskaźnikiem jest częstotliwość odświeżania ekranu, która decyduje o płynności obrazu.

Minimalna częstotliwość odświeżania ekranu wynosi 60 Hz, co w zupełności wystarczy do komfortowej pracy. Obecnie złotym standardem jest jednak 90 Hz, a flagowe modele osiągają 120 Hz.

Obecnie modne stało się wskazywanie, że smartfon obsługuje zwiększony herc ekranowy w 90 Hz i 120 Hz. Owszem, dodaje to płynności obrazowi, ale nie wszystkie procesory radzą sobie odpowiednio z takimi figurami. 90 Hz w smartfonie za 1000 zł i za 3000 zł daje zupełnie inny wynik.

smartfon

Sprawdź też: Jak dbać o smartfona, aby działał dłużej?

Procesor

Procesor to najważniejsza część smartfona, która odpowiada za wydajność. W tej chwili bardziej powszechne są procesory od Qualcomm i MediaTek, Apple i Samsung również produkują własne układy.

Liczba rdzeni to jeden z najważniejszych parametrów smartfona przy jego wyborze. Im więcej rdzeni tym lepsza wydajność smartfona. Ponadto przy wyborze telefonu należy kierować się wynikami testów wydajności.

Jeśli chodzi o wydajność, to zasada jest prosta. Im wydajniejszy procesor, tym z bardziej złożonymi zadaniami smartfon poradzi sobie bez spowolnienia czy zamrożenia

RAM

Pamięć RAM to jedna z najważniejszych cech smartfonów, która odpowiada za wielozadaniowość urządzenia. To właśnie dzięki niemu użytkownik może uruchomić i korzystać z kilku aplikacji jednocześnie.

Minimalna wartość to dziś 4 GB, flagowce mogą mieć nawet 16 GB RAM. W tym przypadku im większa ilość pamięci RAM, tym lepszy i droższy gadżet, dlatego powinniśmy skupić się na stosunku ceny do jakości, jeśli mówimy o smartfonie z Androidem. Inaczej jest w przypadku Apple - firma nie ujawnia pamięci RAM swoich smartfonów.

Pamięć wewnętrzna

W przypadku pamięci wewnętrznej sprawa wygląda nieco inaczej. Jego minimalna wielkość to 64GB - urządzenia z taką pamięcią można od razu odłożyć na bok, to zbyt mało dla współczesnego użytkownika.

Optymalna liczba dla konsumenta to 128 GB lub więcej. Należy pamiętać, że około 10-12GB będzie zajmował system operacyjny i preinstalowane oprogramowanie.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na obecność slotu na kartę SD, który pozwoli na rozszerzenie pamięci urządzenia. W przypadku Apple lepiej, aby użytkownik od razu zdecydował się na ilość pamięci, gdyż nie ma możliwości jej rozbudowy.

smartfon

Bateria i ładowanie

W przypadku urządzeń z systemem Android pożądana jest pojemność baterii wynosząca co najmniej 4000 mAh. Takie urządzenia pracują średnio około 10 godzin aktywnego użytkowania. Smartfon z baterią mniejszą niż 4000 mAh będzie odpowiadał tym użytkownikom, którzy wykorzystują swój smartfon wyłącznie do dzwonienia i wysyłania wiadomości. Jednak im mocniejsze urządzenie, tym więcej zużywa.

Pojemność baterii powinna wynosić 5000 mAh lub więcej. Powerbanki oczywiście są dobrym rozwiązaniem, ale znacznie wygodniej jest, gdy można korzystać ze swojego urządzenia bez konieczności ładowania go kilka razy dziennie.

Dodatkowo należy zwrócić uwagę na szybkość ładowania smartfona. Wielu chińskich producentów oferuje konsumentom urządzenia obsługujące ultraszybkie ładowanie, z których wiele ładuje się w pełni w mniej niż godzinę.

Aparat

Standardem w ostatnich latach jest zestaw trzech aparatów, w skład których wchodzi aparat główny, aparat ultraszerokokątny oraz aparat z zoomem optycznym.

Im więcej aparatów ma smartfon, tym lepiej. Na pewno należy zwrócić uwagę na ten parametr. Dodatkowe aparaty w smartfonie rozwiązują zadania, których główny aparat zwykle nie potrafi. Na przykład ważne jest, aby mieć aparat do fotografii szerokokątnej i aparat do makrofotografii. Dla pięknych zdjęć z rozmytym tłem pożądane jest posiadanie w smartfonie czujnika głębi, to kolejny moduł aparatu.

Wybierając smartfon, nie należy zwracać uwagi na liczbę megapikseli. Faktem jest, że wszystkie aparaty fotograficzne domyślnie wykonują zdjęcia w rozdzielczości 12 lub 16 megapikseli. Z kolei na jakość obrazu wpływają algorytmy przetwarzania, które są uruchamiane podczas zapisywania zdjęcia.

Dobra fotografia wymaga więc odpowiedniego połączenia sprzętu i oprogramowania. A kwestia jakości zdjęć koreluje niemal bezpośrednio z ceną urządzenia. Im droższy smartfon, tym lepsze zdjęcia.

Inne cechy

Ważnym kryterium przy wyborze smartfona jest również bezpieczeństwo.

Wybierając smartfon, warto zwrócić uwagę na obecność skanera linii papilarnych lub funkcji rozpoznawania twarzy, a także na ochronę przed pyłem i wodą (IP). Dodatkowo ważne jest wsparcie dla dużej liczby standardów komunikacyjnych, najnowszych wersji Wi-Fi i Bluetooth, a także NFC, które umożliwia płatności zbliżeniowe.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować