• 4 grudnia 2023

Procesor A14 w iPhone 12 z wydajnością zbliżoną do MacBooka Pro?

Chociaż iPhone 11 został zaprezentowany zaledwie kilka miesięcy temu, wiele zostało ujawnione na temat iPhone'a 12. Nowy iPhone 12 będzie wyposażony w 6 GB pamięci RAM i procesor A14 Bionic. Urządzenie będzie również wyposażone w szybki modem 5G i nową kamerę 3D do zdjęć w czasie rzeczywistym. Pojawi się także odświeżony design. Procesor przyniesie duże zmiany i może zagrozić nawet wydajności MacBooka Pro!

Bardzo wydajny procesor A14

Jason Cross, redaktor MacWorld, odkrył, że procesor A14 nie będzie subtelnym uaktualnieniem procesora A13 z poprzednich modeli iPhone'a. Ten układ ma stanowić znaczący postęp technologiczny i wydajnościowy.

Procesor A14 będzie pierwszym układem wykorzystującym technologię 5 nm. Chociaż może się wydawać, że to niewiele, oczekuje się, że procesor zaoferuje znaczny wzrost wydajności dla procesora, który ma być bardzo potężny.

Wspomniana wyżej technologia 5 nm pozwala na umieszczenie większej ilości tranzystorów na tym samym obszarze procesora. Dzięki temu zwiększa się moc obliczeniowa układu. Na powierzchni 98,5 mm2 poprzednik miał 8,5 miliona tranzystorów.

Jeśli procesor A14 pozostanie tej samej wielkości, na jego powierzchni znajdzie się 15 miliardów tranzystorów. Choć gigant z Cupertino chce zmniejszyć rozmiar, to zastosowana technologia pozwala zmieścić 12,5 miliarda tranzystorów na powierzchni zaledwie 85 mm2.

Jeśli te informacje są prawdziwe, to procesor może zdobyć nawet 5000 punktów w benchmarkach i testach wydajności. Takie wyniki osiągał do tej pory MacBook Pro i inne laptopy z wyższej półki. Warto zauważyć, że najwyżej zasilane smartfony z Androidem osiągnęły wyniki bliskie 3000 punktów.

Wydajność GPU może wzrosnąć nawet o 50% dzięki technologii 5 nm.
Kolejny układ, Neural Engine, również będzie miał wpływ na dużą ilość ramu. Jest on odpowiedzialny za uczenie maszynowe i inne procesy związane z rzeczywistością rozszerzoną. Procesy te mogą być teraz przetwarzane dwukrotnie szybciej dzięki poprawie wydajności procesora.

Pojawia się wiele doniesień, które sugerują, że iPhone 12 może być wielkim hitem. Wygląda na to, że Apple ciężko pracuje, aby tak się stało. Plotki sugerują, że Apple chce zwiększyć sprzedaż nawet o 25% w stosunku do swoich poprzedników.

iPhone 12 mógłby naprawdę wstrząsnąć rynkiem, jeśli wszystkie te informacje się potwierdzą. Ludzie mogliby się skusić na nowy sprzęt ze względu na jego wydajność i nowość.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować