• 16 czerwca 2024

Przegląd słuchawek Sony WH-1000XM4

Sony odświeżyło w tym roku swój flagowy model bezprzewodowych słuchawek, choć wybaczcie, jeśli pomylicie XM4 z rehash'em XM3. Biorąc pod uwagę podejście "nie naprawiaj go, chyba że jest zepsuty", Sony nie wyruszyło w kierunku pełnego remake'u słuchawek. Po prostu dodał kilka ulepszeń tu i ówdzie, aby jeszcze bardziej poprawić i tak już świetny zestaw słuchawkowy.

Więc, czy Sony WH-1000XM4 są dobre? Są fantastyczne! Czy są warte $350? Cóż, mają świetną jakość dźwięku, ale na pewno można uzyskać podobne rezultaty dzięki tańszym lub przewodowym zestawom słuchawkowym. Z WH-1000XM4, dodatkowe pieniądze, które płacisz idą w kierunku bezprzewodowych możliwości, ekstremalny komfort i kilka inteligentnych funkcji, takich jak automatyczne dostosowanie do redukcji szumów i dźwięku otoczenia.

Jeśli jesteś kimś, kto spędza mnóstwo czasu z założonymi słuchawkami i nie chcesz bawić się kablem, to nadal są to drogie, ale nieco uzasadnione inwestycje.

Sony WH-1000XM4 projekt i dopasowanie

Te słuchawki są niezwykle wygodne. Noszę je nieprzerwanie od 3 dni, bez zmęczenia i bólu. I powiem ci - moje uszy na pewno są wybredne.

Wkładki douszne WH-1000XM4 są śmiesznie miękkie i wygodnie przestronne, więc ładnie zakrywają moje uszy i już tłumią sporą ilość hałasu z zewnątrz, nawet bez włączania słuchawek. Opaska na górze jest zawinięta w jeszcze jedną grubą poduszkę, dzięki czemu wygodnie leży na mojej głowie przez wiele godzin.

Plastikowa powłoka wokół słuchawek ma to matowe, prawie gumowe wykończenie, które jest miękkie w dotyku i bardzo przyjemne w dotyku. Rama jest oczywiście wzmocniona od wewnątrz metalem, dla większej trwałości.

Nauszniki są połączone z mechanizmem obrotowym / składanym. Gdy słuchawki nie są używane, można je złożyć w celu ułatwienia transportu. W zestawie znajduje się bardzo wygodny pokrowiec transportowy, ale nadal jest on trochę nieporęczny.

Jeśli chcesz po prostu powiesić słuchawki na szyi, obrotowe działanie miseczek zapewnia, że mogą one po prostu wygodnie spoczywać nad kostkami kołnierzowymi.

Kontrole

W WH-1000XM4 nie ma zbyt wielu elementów sterujących. Masz przycisk zasilania i przycisk boczny na lewej słuchawce oraz kontroler Touchpad na prawej nauszniku. Przycisk "sidekick" może być przełącznikiem trybu redukcji szumów lub może być zaprogramowany do pracy z Google Assistant lub Amazon's Alexa.

Jeśli zdecydujesz się zachować przycisk boczny do kontroli redukcji szumów, możesz nadal wywołać domyślnego asystenta głosowego swojego smartfona, dotykając i przytrzymując touchpad po prawej stronie.

Dotykowe elementy sterujące są standardowym wyposażeniem - przesuń palcem w przód lub w tył, aby przełączać pomiędzy utworami, przesuń palcem w górę lub w dół, aby zwiększyć lub zmniejszyć głośność. Stuknij dwukrotnie, aby odtworzyć/pauzować lub odebrać połączenie telefoniczne. Dotknij i przytrzymaj dwa palce, aby włączyć funkcję "Mów do czatu" (objaśnioną poniżej).

Możesz również zakryć prawą filiżankę dłonią, a słuchawki obniżą głośność muzyki i wzmocnią dźwięki dochodzące z otoczenia - jeśli chcesz szybko usłyszeć ogłoszenie nad nagłośnieniem, odpowiedz komuś, kto próbuje zadać Ci pytanie, lub w innych sytuacjach, w których musisz szybko usłyszeć, co się dzieje, bez konieczności zdejmowania słuchawek.

Czujnik optyczny jest wyposażony w nową funkcję

W lewej nauszniku znajduje się czujnik optyczny, który wykrywa, czy telefony są włączone. Zdejmowanie ich automatycznie zatrzymuje media. Wyłączenie ich na pół godziny wyłącza XM4, aby zachować baterię. To fajne, jedyny problem, jaki z tym zauważyłem, to to że jeśli powieszę nauszniki na wstążkach obojczyka, czujnik optyczny ponownie aktywuje muzykę. Więc, stuknięcie w panel dotykowy, aby go wstrzymać, jest nadal najlepszym wyborem.

Sony WH-1000XM4 jakość dźwięku i redukcja szumów

Stara para XM3 już brzmiała fantastycznie. Trzeba się zastanawiać - co by Sony zrobiło, żeby to poprawić? Cóż, niektórzy użytkownicy narzekali, że XM3 są nieco rozkręcone. Z radością stwierdzam, że WH-1000XM4 brzmią bardzo czysto w zakresie basu.

W rzeczywistości brzmią one bardzo nieskazitelnie w każdym zakresie. Bas na pewno może być grzmotliwy i dudniący, jeśli go wykręcisz, ale nie mogłem przez całe moje życie dostać tych słuchawek, aby brzmiały "muddy", nawet z kilkoma moimi własnymi miksami, które w przeciwnym razie brzmią okropnie. Średnie są bardzo szczegółowe i bardzo hojnie dają każdy dźwięk i każdy kawałek z instrumentów średniotonowych, jak gitary. Jednak nie są one zbyt szczere.

Wysoki zakres jest bardzo ostry, ale nie ma w nim lodowatego wybrzmienia. Na mój własny użytek znalazłem potrzebę wejścia do aplikacji Sony Headphones i wybierania górnego końca tylko trochę, ale to może być oznaką lat nadużyć, które przeszedłem już przez uszy.

Ale hej, to dlatego mamy konfigurowalne EQ i ten w aplikacji Sony, choć nie jest super-detailed, daje kontrolę nad odpowiednimi pasmami więc można lepiej dostroić swoje doświadczenie. Więcej na ten temat w aplikacji później.

Czy sama jakość dźwięku jest wystarczająca, aby uzasadnić cenę w wysokości 350 dolarów? Nie... całkowicie. Zdecydowanie można uzyskać podobną niesamowitość za mniej pieniędzy. Zwłaszcza jeśli zdecydujesz się na połączenie przewodowe, zamiast bluetooth. Dodatkowe pieniądze, które tu płacisz, idą w kierunku dodatkowych funkcji WH-1000XM4. Zaczynając od aktywnej eliminacji szumów i przechodząc przez takie rzeczy jak 360 Reality Audio, automatyczne wykrywanie aktywności i podwójna łączność. Przejdziemy przez to.

Jak działa funkcja redukcji szumów w aparacie WH-1000XM4?

Na aktywnym tłumieniu szumów... cóż, jest doskonały. Tak, pewne specyficzne odgłosy mogą przejść tylko trochę - jak nagłe trzaskanie drzwiami, niski ryk pobliskiego silnika, czy uporczywe warkotanie mojego odkurzacza. Ale i tak są one bardzo wyciszone i jeśli słuchasz muzyki na jakimkolwiek poziomie głośności, to ledwo je wykrywasz.

Odgłosy ruchu drogowego są całkowicie pochłaniane przez aktywne tłumienie hałasu i mogę po prostu usiąść na balkonie, wypić kawę i napisać tę recenzję, podczas gdy ja całkowicie zapominam, że tętniące życiem centrum jest tuż pod moimi stopami.

Jeśli redukcja hałasu nie sprawdza się w Twoim obecnym środowisku, możesz ją ponownie skalibrować - przytrzymaj boczny przycisk na słuchawkach i pozwól im robić swoje. Przekonałem się, że po ponownej kalibracji WH-1000XM4 może całkiem nieźle dostosować się do różnych moich warunków.

Aplikacja i funkcje WH-1000XM4 firmy Sony

Możesz podłączyć XM4s do dowolnego laptopa lub inteligentnego urządzenia z Bluetooth i natychmiast rozpocząć słuchanie muzyki. Zaleca się jednak pobranie aplikacji Sony Headphones Connect dla systemów Android i iOS, aby mieć lepszą kontrolę nad zestawem słuchawkowym, odbierać aktualizacje OTA, aktywować obsługę dwóch urządzeń i dostosować swoje wrażenia.

OK, więc co robi aplikacja Sony Headphones? Ponieważ WH-1000XM4 może wykryć to, co obecnie robisz (siedzenie, chodzenie, bieganie, dojazdy do pracy), możesz użyć aplikacji, aby wybrać, ile hałasu z otoczenia musisz przejść dla obu scenariuszy. Albo, wiesz, możesz całkowicie wyłączyć automatyczne wykrywanie. To właśnie wolałem zrobić, ponieważ automatyczna detekcja jest całkowicie zbyt czuła. Mógłbym po prostu zrobić kilka kroków od mojego biurka, aby coś złapać i wrócić do mojego komputera, a automatyczna atmosfera dostosowałaby się 3 razy w tym procesie.

Dostępny jest wbudowany korektor, który posiada kilka ustawień, pełny tryb ręczny i dwa gniazda na własne profile. Możesz również zoptymalizować aktywny tłumik hałasu, robiąc zdjęcia uszom za pomocą aparatu fotograficznego. Te same zdjęcia są wykorzystywane w aplikacji do kalibracji i aktywacji funkcji 360 Reality Audio.

Obsługa dwóch urządzeń

Sony WH-1000XM4 jest wyposażony w bardzo pożądaną funkcję - możliwość podłączenia dwóch urządzeń. Oznacza to, że możesz mieć słuchawki sparowane jednocześnie z dwoma różnymi urządzeniami. Za każdym razem, gdy odtwarzasz dźwięk na jednym z nich, automatycznie przechodzi ono przez XM4. Jeśli oba urządzenia odtwarzają dźwięk, pierwszeństwo ma to, które z nich było pierwsze. Jeśli otrzymasz połączenie na swoim telefonie, przejmuje ono całkowicie kontrolę.

Musisz jednak ponieść pewne wyrzeczenia. Jeśli włączysz obsługę dwóch urządzeń, nie będziesz mógł już korzystać z kodeka LDAC - opracowanego przez Sony, który zapewnia wysokiej jakości dźwięk przez Bluetooth. Na ile warto - wielokrotnie testowałem dźwięk z włączonym i wyłączonym LDAC-em i ledwo mogłem zauważyć różnicę (może nawet placebo). Ale puryści na zewnątrz pewnie będą woleli wyłączyć obsługę dwóch urządzeń.

Czy 360 Reality Audio jest tego warte?

W obecnym stanie, 360 Reality Audio ledwo co sprzedaje się na XM4. Aby z niego skorzystać, trzeba słuchać utworów, które są specjalnie dopracowane, aby wykorzystać nową technologię. A utwory te są zazwyczaj ukryte za serwisem premium na platformach audio. Na przykład - musisz przejść na Tidal Hi-Fi, aby uzyskać dostęp do nagrań 360 Reality.

Do tego dochodzi fakt, że w nowym trybie jest bardzo mało utworów, z których można korzystać. Tak więc, niewiele warta jest subskrypcja premium tylko na to.

Jeśli chodzi o to, jak to brzmi... to dobrze, to dobrze. Yeah, mogę brzmieć trochę nie pod wrażeniem. To dlatego, że nie widzę wielkiej różnicy między utworem 360 Reality a utworem, który został starannie wymieszany i opanowany, z jego instrumentami rozrzuconymi po konwencjonalnym spektrum stereo. Ale hej, może ten utwór, który ma mnie wkurzyć, jeszcze się nie pojawił.

Co to jest Speak-to-Chat?

Speak-to-Chat w zasadzie oznacza, że WH-1000XM4 wykryje, kiedy z kimś rozmawiasz, więc słuchawki sprowadzą muzykę do minimum i wybiorą dźwięk otoczenia do maksimum. Możesz więc na przykład przeprowadzić szybką rozmowę z pracownikiem sklepu (pod warunkiem, że nie uważasz noszenia słuchawek podczas rozmowy za niegrzeczne). XM4 są bardzo dobre w odbieraniu własnego głosu i nie miałem ich przypadkowo włączonych Speak-to-Chat przez "podsłuchiwanie" czyjegoś głosu.

Zgoda, w obecnych warunkach nie mogę powiedzieć, że dużo chodzę po zatłoczonych obszarach.

Ale przeważnie nie włączałem Speak-to-Chat, ponieważ nie chciałem, aby aktywował się za każdym razem, gdy nuciłem lub wydawałem psu polecenie.

Call quality

Podczas gdy głosy przez WH-1000XM4 nadal brzmią bardzo wyraźnie i wyraźnie, Twoi rozmówcy nie będą do końca zadowoleni z mikrofonów w zestawie słuchawkowym. Jakość jest przejezdna w najlepszym przypadku, ale często będziesz prawdopodobnie poproszony, aby po prostu przełączyć się na mikrofon smartphone'a i mówić przez to.

Łączność przewodowa

W pudełku dostajesz standardowy kabel stereo. Za jego pomocą można podłączyć WH-1000XM4 do gniazda słuchawkowego i słuchać muzyki bez włączania słuchawek. W tym stanie dźwięk jest nieco inny, ponieważ nie jest używany wewnętrzny wzmacniacz, nie ma redukcji szumów i nie ma EQ. Ale nadal jest w porządku - sterowniki XM4s są zdecydowanie wysokiej jakości. Po prostu nie jest tak ostry jak przy włączonych słuchawkach.

Żywotność baterii

Sony zapewnia do 30 godzin ciągłego odtwarzania. Chociaż nie wiemy, w jakich dokładnie warunkach zostały przeprowadzone te testy, mogę z całą pewnością powiedzieć, że XM4 mogą wytrzymać całkiem sporo. Jestem w trzecim dniu użytkowania, a bateria jest na poziomie około 40%. To około 4-5 godzin dziennie, więc jestem na dobrej drodze do osiągnięcia czegoś w ballparku 25-30 godzin na jednym ładowaniu.

Profesjonaliści

  • Bardzo wygodny
  • Niezwykły dźwięk
  • Łączność z dwoma urządzeniami
  • Zadowalająca żywotność baterii
  • Fantastyczne tłumienie hałasu

Cons

  • Drogie
  • Automatyczne sterowanie dźwiękiem z otoczenia jest mniej imponujące niż dorozumiane
  • 360 Reality Audio nie jest gotowe, aby być punktem sprzedaży

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować