• 25 kwietnia 2024

Recenzja OPPO Reno 4 Pro

OPPO Reno 4 Pro to pre-flagowiec od OPPO. W dużym uproszczeniu, smartfon ten jest nieco ulepszoną wersją OPPO Reno 3 Pro. Pod maską nie ma żadnych zmian, ten sam Snapdragon 765G nastawiony na gry, 8/12GB RAM i 128/256GB ROM.

Miłym akcentem jest smuklejsza obudowa smartfona w stosunku do poprzednika, a także unowocześniony aparat.

Specyfikacja OPPO Reno 4 Pro

  • Ekran: 6,5″, AMOLED 2400×1080, 20:9, 411 ppi, 90 Hz, Corning Gorilla Glass 5
  • Chipset: Qualcomm Snapdragon 765G (8 rdzeni Kryo 475, 2.4GHz, 7nm), Adreno 620
  • RAM: 8/12GB LPDDR4X
  • Wbudowana pamięć: 128GB/256GB, microSD do 256GB
  • Główny aparat: 48MP (f/1.7) + 12MP (f/2.2) + 13MP (f/2.4)
  • Przedni aparat: 32MP (f/2.4)
  • Łączność: 2x-nanoSIM (5G, LTE), Wi-Fi 6, Bluetooth 5.1, NFC
  • Nawigacja: GPS/A-GPS/GLONASS/BDS/Galileo/QZSS, A-GPS
  • Złącza: USB Typ-C
  • Bateria: 4025mAh, SuperVOOC 2.0 65W
  • Materiały: szkło, metal
  • System operacyjny: Android 10 + ColorOS 7.2
  • Wymiary: 159,6 x 72,5 x 7,6 mm, 171 g
  • Cechy: skaner linii papilarnych pod ekranem, norma ochrony IP54

oppo reno 4 pro

Sprawdź także: OPPO Reno 6 Pro - dane techniczne 

Projektowanie i ergonomia

Design OPPO Reno 4 Pro nie różni się zbytnio od poprzedniego modelu. Smartfon jest też podobny do swojego starszego brata, OPPO Find X2. Z przodu znajduje się zaokrąglony ekran z wycięciem w rogu, pokrywa ma ścięte krawędzie, wykonana jest ze szkła. Boczna ramka jest aluminiowa i odporna na zarysowania.

Bardzo podoba nam się design Reno 4 Pro, szczególnie tylny panel, który ma specjalny nadruk, który mieni się w świetle. Oczywiście nie jest to benchmark jak w przypadku smartfonów Xperia, ale nadal ma swoje mocne strony.

Reno4 Pro wykorzystuje jednocześnie elastyczną matrycę AMOLED, która ma zaledwie 0,3 mm grubości, pracuje z częstotliwością odświeżania 90 Hz i daje efekt optymalnego zaokrąglenia krawędzi bocznych. Dzięki tym ulepszeniom Reno4 Pro jest o 0,1 mm cieńszy od Reno poprzedniej generacji i waży zaledwie 172 g - komentuje menedżer produktu OPPO Maxim Dyachin.

Wyświetlacz

Jakość wyświetlacza jest niezmienna w stosunku do ostatniego modelu, a specyfikacja pozostaje taka sama. Mamy więc ekran 6,5″ multitouch z częstotliwością odświeżania 90Hz. Matryca wykonana jest w technologii AMOLED (2400x1080, 402 ppi), całość pokryta jest szkłem GorillaGlass 5.

Czy w porównaniu do OPPO Reno 3 Pro jest lepszy? Zdecydowanie nie. Byliśmy zadowoleni z jakości matrycy w poprzednim modelu. W OPPO Reno 4 Pro wszystko jest również zadowalające. Kolory są bogate, kontrastowe, kąty widzenia są maksymalne, a jasność jest wystarczająca do komfortowego użytkowania na zewnątrz.

Cieszy fakt, że zdecydowali się zachować odświeżanie na poziomie 90 Hz, bo naszym zdaniem 120 Hz to przesada, nawet wiele flagowców nie potrafi renderować interfejsu graficznego w 120 fps.

oppo reno 4 pro

Zobacz też: Recenzja Samsunga Galaxy M52

Oprogramowanie

Nie jest tajemnicą, że smartfony OPPO wyposażone są w autorską powłokę ColorOS, która bazuje na systemie Android, w tym przypadku na wersji dziesiątej.  Posiada wszystkie niezbędne funkcje, tak jak w innych smartfonach z Androidem. Powłoka wygląda ciekawie, naszym zdaniem jest najładniejsza obecnie, druga po Androidzie w Google Pixel.

Wydajność

Zapas mocy Snapdragona 765G jest faktycznie zaskakujący, mimo że nie jest to nowa platforma, to nadal ciągnie wszystkie gry i ciężkie aplikacje z latającymi kolorami. Podczas całego testu nie było ani odrobiny zamrożenia czy lagów.

Smartfon działa błyskawicznie, praca nad spolszczeniem systemu była spora. Tylko, że ten typ pamięci jest już na dziś przestarzały. Byłby czas, aby umieścić stałą pamięć w standardzie UFS 3.0, a nie UFS 2.1, ponieważ prędkość zapisu jest nadal wolna dla smartfona za taką kwotę.

Aparat

OPPO Reno 4 Pro ma aż cztery aparaty, co brzmi bardzo fajnie, zwłaszcza gdy dowiemy się, że nie ma bezużytecznego obiektywu makro. Pierwszym i głównym okularem jest 48MP sensor IMX586 z optycznym wsparciem stabilizacji. Drugi to 12MP szerokokątny IMX 708 i 13MP teleobiektyw SK3M5.

Podsumowując, wszystkie trzy moduły strzelają świetnie, zarówno w dzień jak i w nocy. Jakość obrazu jest naszym zdaniem na równi z OnePlus 8T. Smartfon robi zdjęcia szybko, zapisywanie klatek trwa ułamek sekundy.

Nie do końca podoba nam się to, że w trybie fotograficznym, podczas robienia zdjęć w nocy, trzeba czekać kilka sekund, aż smartfon zrobi zdjęcie i je zapisze. Podobno w normalnym trybie fotograficznym jest analog do fotografii nocnej. Nie można więc zrobić szybkiego zdjęcia i schować smartfona z powrotem do kieszeni, trzeba poczekać, aż smartfon skończy robić zdjęcie, inaczej jest szansa, że zdjęcie nie zostanie zapisane.

Warto zauważyć, że ponieważ zainstalowano tu moduł 48MP, smartfon domyślnie wykonuje zdjęcia w 12MP. Osobno włączony jest tryb 48MP, a także funkcja ultra-definition, która pozwala na fotografowanie w rozdzielczości 108MP. Nie poprawia to szczegółowości, więc nie ma sensu włączać funkcji 48MP i 108MP.

Proponujemy, abyście sami ocenili, jak OPPO Reno 4 Pro robi zdjęcia. Dla siebie powiedziałbym, że kadry są dobre, choć balans bieli nie zawsze jest ustawiany poprawnie przez automat, ale szczegółowość w trybie 12 megapikseli jest niezła, a kolory często naturalne.

oppo reno 4 pro

Sprawdź też: Recenzja OPPO Find X3 Neo

Autonomia

Czas pracy na baterii to obecnie słaby punkt smartfonów z wyświetlaczami 90Hz. Ponieważ zwiększona częstotliwość odświeżania dość mocno zżera ładunek. Wyłączenie 90Hz jest dość dziwne, bo w takim razie po co w ogóle kupować smartfon z taką funkcją?

OPPO Reno 4 Pro na jednym ładowaniu wytrzymuje prawie cały dzień w trybie przeciętnego użytkowania. Z kolei w moim trybie smartfon żyje przez około 6 godzin pracy na ekranie. Moim zdaniem, czy to w Reno 4 Pro, czy w smartfonach z serii Find X2, czy w OnePlus 8T, niski czas pracy na baterii nie jest problemem, bo wspierane jest 65W ultraszybkie ładowanie.

Pełne naładowanie smartfona trwa około 30 minut, w niektórych przypadkach smartfon może naładować się w zaledwie 20 minut. Niestety, z powodu zainstalowania szybkiej ładowarki o mocy 65W, producent zaczyna rezygnować z bezprzewodowego ładowania, które dla wielu osób jest bardzo ważne.

Możliwości audio

OPPO Reno 4 Pro wyposażony jest w głośniki stereo. Jakość dźwięku jest znakomita, margines głośności jest duży, dźwięk wcale nie jest płaski, pojawiają się nutki basu. Oczywiście nie jest to poziom iPhone'a 11 Pro, ale w naszej ocenie głośniki są nadal dobre.

Ze względu na to, że nie ma standardowego wejścia słuchawkowego trzeba stosować przejściówki. Zwykłe przejściówki wydają mi się psuć dźwięk, więc jeśli jesteś audiofilem, będziesz musiał kupić przejściówkę z wbudowanym DACiem.

Dźwięk bezprzewodowy to taki sam plus lub minus jak u wszystkich innych. Jest wsparcie dla kodeków LDAC i aptx HD dla transferu plików muzycznych w wysokiej jakości. Niestety w czasie testu nie miałem pod ręką dobrych słuchawek, by docenić funkcje muzyczne, ale nie sądzę, bym usłyszał coś nadzwyczajnego.

Wyniki

OPPO Reno 4 Pro to solidny telefon, który może pretendować do miana udanego smartfona 2020 roku. Reno 4 Pro ma pewne niedociągnięcia związane ze sprzętem, moim zdaniem mogli włożyć nowszy sprzęt. Jednocześnie urządzenie jest niesamowicie poręczne i piękne. Telefon jest bardzo szybki i ciągnie wszystkie programy na akceptowalnym poziomie. Jakość obrazu na głównych kamerach jest doskonała, podobnie jak nagrywanie wideo.

Wszystko to jednak nie ma znaczenia, gdy pamiętamy, że smartfon kosztuje aż 3000 zł. Za te pieniądze można kupić dowolny inny smartfon, który będzie lepiej strzelał, miał ciekawszy hardware, a może nawet wspierał bezprzewodowe ładowanie.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Recenzja Samsunga Galaxy M52

Psychologia konsumenta jest taka, że chce on widzieć w smartfonie każdą możliwą funkcję, ale jednocześnie...

Motorola One 5G Recenzja

Motorola G 5G Plus wywarła na nas dobre wrażenie już w lipcu, kiedy ruszyła w Europie, a teraz wróciła do państw...