• 20 marca 2023

Samsung Galaxy Note 20 Ultra recenzja: siła napędowa wydajności premium

​"Ultra" to po raz kolejny słowo, którego Samsung używa dla swojego urządzenia z górnej półki. Po serii S na wiosnę, seria Note otrzymuje teraz również swoją coroczną aktualizację. Oto nasz pełny przegląd nowego flagowego modelu phabletu.

Samsung Galaxy Note 20 Ultra 5G data wydania i cena

Samsung Galaxy Note 20 Ultra zaczyna się od $1,299 i ma wszystkie technologie, które mogą być potrzebne w kieszeni spodni. Za tę cenę otrzymasz wersję z 128 GB wewnętrznej pamięci masowej. Wersja Ther z 512 GB pamięci masowej jest dostępna w cenie 1 449 USD. Samsung po raz kolejny utrzymał obsługę rozszerzalnej pamięci masowej za pomocą kart microSD dla swojego modelu 2020 Note 20 Ultra, więc większy model 512GB czuje się nieco zbędny, biorąc pod uwagę skok cenowy.

Samsung poszedł duży na swoim nowym wariancie kolorystycznym w tym roku, o nazwie Mystic Bronze, i to właśnie ta wersja, że znajdziesz policzek na wszystkich billboardach tej jesieni. To był ten brązowy wariant, który otrzymaliśmy do recenzji.

Konstrukcja Premium, która stanowi problem

Samsung Galaxy Note 20 Ultra krzyczy "premium", niezależnie od tego, jak na niego patrzysz. Całkowicie szklana i aluminiowa konstrukcja, flagowy phablet w tym roku wygląda i czuje się drogi. Mystic Bronze kolor pasuje do estetyki, i wyobrażam sobie, że będzie to najbardziej popularny wariant dla klientów nie-biznesowych w tym roku.

W porównaniu z zeszłoroczną notą Galaxy Note 10, front wygląda mniej więcej tak samo. Nadal masz wyleczone krawędzie po bokach wyświetlacza, a ekran jest nadal dziurkowany w środku dla kamery selfie. S-Pen przesunął się z prawej strony dolnej części ekranu na lewą, ale poza tym, jak zwykle, z przodu.

Jest z tyłu, gdzie widać duże zmiany w projekcie. W zeszłym roku pionowa potrójna obudowa aparatu została zastąpiona przez ogromny, wystający prostokątny moduł, w którym znajduje się obszerny sprzęt fotograficzny. Więcej na ten temat później. Trudno przecenić rozmiar tego garbusa. Jedyną oszczędzającą gracją jest to, że sam telefon jest tak ogromny, że tak naprawdę nie czujesz garba aparatu pod palcami, jak to jest tak daleko na północ od miejsca, gdzie palce siedzą z tyłu urządzenia.

Note 20 Ultra jest prawdopodobnie największym smartfonem, jakiego kiedykolwiek używałem. W miesiącach letnich, kiedy wszyscy ubierają się lekko, aby utrzymać chłód, nie ma dosłownie żadnego miejsca na ten telefon na mojej osobie. Dojeżdżanie do pracy z Note 20 bez płaszcza oznacza noszenie go w plecaku. Poważnie, to jest takie duże i uciążliwe.

Król wystawowy robi to ponownie

Kompromisem dla ogromnych rozmiarów Note 20 Ultra jest to, że masz tak wiele wyświetlacza nieruchomości do zabawy. Ten mierzy ogromny rozmiar 6,9 cala, przy rozdzielczości 3088 x 1440 pikseli w trybie WQHD+. Samsung przeniósł częstotliwość odświeżania 120Hz z telefonów z serii S20 i, nowy na ten rok, jest najnowszy Gorilla Glass Victus, rzekomo uaktualnienie na Gorilla Glass 6. Producent Corning mówi, że może przetrwać upadki na twarde, chropowate powierzchnie od do dwóch metrów, co jest przydatne dla produktu 1.300 dolarów.

Wyświetlacz Note 20 Ultra jest po prostu śmiesznie dobry. Samsung od dawna ma reputację robienia najlepszych wyświetlaczy w branży, i to jest najlepsze, co robi, to jest tak proste, jak to. Dostępne są standardowe tryby Natural i Vivid, a także niestandardowy balans bieli i tweetowanie RGB. Jeśli nie możesz sprawić, by ten wyświetlacz wyglądał pięknie według Twojego gustu, musisz go przetestować.

Wrócił jednak jeden bugbear z telefonów Galaxy S20. Pomimo tego, że Note 20 Ultra obsługuje zarówno rozdzielczość WQHD+, jak i częstotliwość odświeżania 120Hz, nadal nie można mieć obu jednocześnie. Nasza Notatka 20 Ultra pojawiła się w FHD+ i 120Hz po wyjęciu z pudełka, ale jak tylko przełączysz się na WQHD+, stracisz tę adaptacyjną płynność ruchu, która daje Ci całą dobroć 120Hz. Dla mnie osobiście, w tym roku znów będę się trzymał 1080p i 120Hz.

Duża poprawa S-Pen

Wyjątkową zaletą serii Notatek był zawsze trzpień zintegrowany z obudową. Tak, mogą istnieć inne smartfony, które są dostarczane z trzpieniem i/lub mogą mieć nawet "Notatkę" w nazwie, ale szczerze mówiąc, Samsung buduje smartfony oparte na piórze od prawie dekady i stał się w tym naprawdę dobry.

Note 20 Ultra jest więc skierowana do twórców i potworów produktywności, którzy nie chcą obejść się bez pióra, nawet w 2020 roku. Niezależnie od tego, czy chcesz pisać odręczne notatki, bazgroły na spotkaniach, czy notować dokumenty, zdjęcia i prezentacje, pióro S-Pen jest Twoim przyjacielem. A ponieważ trzpień został wyposażony w Bluetooth oraz czujniki położenia i przyspieszenia w poprzedniej generacji Galaxy Notes, działa on również znacznie bardziej niezależnie.

Integracja układu sterowania trzpieniami pomiarowymi z systemem operacyjnym jest i pozostaje wspaniała. Zgodnie z mottem "nigdy nie zmieniaj zwycięskiego zespołu", innowacje w oprogramowaniu są raczej niewielkie. Istnieje jednak kilka nowych gestów machania dla S-pena. Jeśli chcesz aktywować 50x zoom za pomocą okrągłych gestów, możesz, ale po dwóch minutach miałem korbkę od "1x" do "10x" i miałem ból nadgarstka, aby pokazać dla niego.

Aby jednak zapewnić, że nowe pióro zasługuje na miano "S-Pen Ultra", istnieje jeszcze jedna użyteczna innowacja: Samsungowi udało się zmniejszyć opóźnienie wejściowe pióra z 42 do 9 milisekund. Rezultatem jest uczucie pisania, które jest natychmiastowe i naturalne, i jest to ogromna poprawa w stosunku do doświadczenia z zeszłego roku. Opóźnienie 9 milisekund jest mniej więcej takie samo jak w przypadku Apple Pencil na iPadzie Pro, więc jeśli kiedykolwiek doświadczyłeś, że będziesz wiedział, jak przyjemne jest pisanie na Note 20 Ultra z S-Pen.

Mocny, w zależności od lokalizacji

W przypadku SoC, rodzina Samsung Note po raz kolejny wykorzystuje Exynos SoC obecnej generacji S w Europie. W USA używany jest najnowszy Qualcomm Snapdragon. Oznacza to, że nasi amerykańscy przyjaciele otrzymują tutaj imponujący Snapdragon 865+, podczas gdy my na kontynencie utknęliśmy z Exynos 990.

To samo widzieliśmy z telefonami S20 na początku roku, a między tymi dwoma regionalnymi wersjami istnieje wyraźna różnica w wydajności. Klienci Snapdragona otrzymują jednak nieco ulepszony SoC (S20 Ultra był wyposażony w standardowy model 865), natomiast klienci Exynos otrzymują dokładnie taki sam SoC w modelu Note 20 Ultra, jak w modelu S20 Ultra.

Niezależnie od tego, jaki układ posiadasz, otrzymasz do 12 GB pamięci RAM i 256 lub 512 GB pamięci UFS 3.1. W przeciwieństwie do swojego młodszego brata, Galaxy Note 20 Ultra ma wbudowane gniazdo microSD, dzięki czemu można jeszcze bardziej rozszerzyć pamięć masową.

Jak widać z naszych wyników testów porównawczych poniżej, Note 20 Ultra jest porównywalna do innych flagowych Android smartphone'ów w tej chwili. Kiedy płacisz tyle za telefon, oczekujesz nienagannej wydajności, a to, co dostaniesz z najnowszą Galaxy Note.

Jest również nowy WiFi 6 i bezprzewodowy standard UWB na pokładzie flagowego Samsunga w tym roku, a także bezprzewodowy DEX widzieliśmy w zeszłym roku na telefonach Galaxy Note 10.

"Ultra aparat" do ultra telefonu?

Nasz ekspert od aparatów fotograficznych Stefan przedstawił swoje poglądy na temat aparatu Note 20 Ultra: Samsung Galaxy Note 20 Ultra ma obiecującą konfigurację aparatu. Wystający garb aparatu trudno jednak opisać jako taki ze względu na sam rozmiar. Oczywiście, 108-megapikselowy sensor, który jest ogromny jak na standardy smartfonów, musi gdzieś tam pójść. Znamy już Isocell HM1 z S20 Ultra, są tam wymagania do naprawdę świetnych zdjęć. Samsung używa ultraszerokokątnego obiektywu, który przynosi więcej obiektu do obrazu niż większość jego konkurentów z jego ogromny kąt widzenia.

I rzeczywiście, od czasu wprowadzenia na rynek Galaxy S20 Ultra, Samsungowi udało się opanować algorytmy. Przynajmniej po kilku pierwszych dniach z Note 20 Ultra, mamy bardzo rzadko widziałem te paskudne artefakty, które nękały S20 Ultra na jego uruchomienie.

W dobrych warunkach oświetleniowych, zdjęcia są czyste, o dokładnych i atrakcyjnych kolorach. Typowe dla Samsunga, zdjęcia wyglądają bardzo jaskrawo i kolorowo. Dla tych, którzy uważają to za irytujące: reprodukcja kolorów aparatu może być regulowana w ustawieniach. Dzięki dużemu sensorowi głównemu, aparat Note 20 Ultra ma dość selektywną głębię ostrości, szczególnie w przypadku zdjęć makro. Niestety, zdjęcia wyglądają bardzo niestabilnie, zwłaszcza przy przejściu między ostrością a rozmyciem. Jednak wszystkie obecne smartfony z dużym sensorem mają z tym problem.

Przy mniejszej ilości światła, duży czujnik w końcu się opłaca. Notatnik Note 20 Ultra nadal zapewnia stosunkowo przyzwoitą jakość obrazu nawet w pomieszczeniach zamkniętych. Wysoka rozdzielczość pozostawia także miejsce na cyfrowe powiększanie zdjęć, np. w celu wybrania nieco węższego kąta widzenia dla zdjęć portretowych. Sposób działania trybu nocnego w bezpośrednim porównaniu z konkurencją zostanie wkrótce omówiony w osobnym artykule.

Oprócz głównej matrycy Samsung posiada ultraszerokokątny obiektyw, który dzięki ogromnemu kątowi widzenia wprowadza do obrazu więcej obiektu niż większość konkurentów. Na szczęście odwzorowanie kolorów jest bardzo podobne do tego z głównego aparatu - zdjęcia wyglądają tak, jakby zostały wykonane z tej samej formy. Oddawanie barw jest przyjemne, ale podobnie jak w przypadku głównego aparatu, nasycenie i kontrast są niezwykle wysokie.

Tylko dlatego, że wszyscy już to robią, nie czyni tego lepszym. Myślę, że bezczelne jest reklamowanie produktu z funkcjami, które są bardzo ograniczone w ich użyciu przez użytkownika końcowego. W szczególności mam na myśli 50x Space Zoom, który Samsung daje swój Note 20 Ultra. Jakość obrazu z 50-krotnym zoomem jest i pozostaje marna.

Szybka kalkulacja, aby to zilustrować. Teleobiektyw posiada 5-krotny zoom optyczny i 12-megapikselową rozdzielczość. Aby uzyskać 50-krotne powiększenie cyfrowe/hybrydowe z 5-krotnym zoomem optycznym, należy pomnożyć powiększenie przez 10. Przy każdym zastosowaniu powiększenia, rozdzielczość obrazu jest dzielona przez kwadrat powiększenia. Zasadniczo, jeśli posiadam czujnik 12 MP, 10-krotne powiększenie dzieli rozdzielczość przez 10x10, lub 100.

Dzięki 50-krotnemu powiększeniu masz tylko jedną setną oryginalnych 12 megapikseli - to 120 kilopikseli lub około 400x300 pikseli. Co naprawdę nie jest transcendentalne pod względem poziomu szczegółowości

Dopóki warunki oświetleniowe są bardzo dobre, czujnik zapewnia przyzwoite rezultaty co najmniej przy jego naturalnym pięciokrotnym powiększeniu. Fotografowanie z wąską perspektywą w świetle dziennym jest naprawdę przyjemne, a ujęcia dobrze się sprawdzają. W półmroku lub w nocy rezultaty są jednak niezapomniane - podobnie jak zdjęcia, które powstają poza dziesięciokrotnym "hybrydowym zoomem".

Duży akumulator 4 500 mAh

W Galaxy Note 20 Ultra znajduje się akumulator o pojemności 4500 mAh, który obsługuje bezprzewodowe szybkie ładowanie do 25W oraz bezprzewodowe ładowanie odwrotne. Z Galaxy Note 20 Ultra miałem od 12 do 15 godzin pracy z rozdzielczością na FHD+ i częstotliwością odświeżania 120Hz. Jeszcze nie przetestowałem go w pełni na WQHD+ i 60Hz, więc uważaj to za wstępny test akumulatora. Zaktualizujemy tę recenzję, jak tylko będziemy mieli czas, by przetestować ją w pełni, ale nasz Note 20 Ultra mamy dopiero od niecałego tygodnia i było wiele innych funkcji, które chcieliśmy przetestować dla Ciebie w pierwszej kolejności.

Samsung Galaxy Note 20 Specyfikacja techniczna Ultra 5G

 • WYMIARY: 164,8 x 77,2 x 8,1 mm
 • Waga:208 g
 • WYMIAR BATERII:4500 mAh
 • Rozmiar ekranu: 6,9 in
 • TECHNOLOGIA WYŚWIETLANIA:AMOLED
 • EKRAN: 3088 x 1440 pikseli (494 ppi)
 • FRONT CAMERA:10 megapikseli
 • REAR CAMERA:108 megapikseli
 • Latarka :LED
 • WERSJA ANDROIDA:10 - Q
 • Interfejs użytkownika: Samsung Jeden UI
 • RAM:12 GB
 • Pamięć wewnętrzna:256 GB
 • Miejsce na kartę pamięci: microSD
 • LICZBA RDZENI:8

Ostateczny werdykt

Samsung Galaxy Note 20 Ultra ma duże szanse być na szczycie listy najlepszych smartfonów 2020 roku, a sprzęt jest fantastyczny, a Samsung wykonał również świetną pracę po stronie oprogramowania, zwłaszcza jeśli chodzi o funkcje bezpieczeństwa i S-pen działania. Wewnętrzny interfejs Android jest oczywiście kwestią gustu, ale jest to zdecydowanie udowodnione. Godne pochwały są również liczne zabezpieczenia pod parasolem Knoxa.

Nie ma wątpliwości, że Galaxy Note 20 Ultra to świetny smartfon. Ale jeśli poradzisz sobie bez S-pena, masz gwarancję, że znajdziesz taki sam lub nawet lepszy smartfon za znacznie mniejsze pieniądze. Rozmiar i większość rzeczy wystarczy, aby odciążyć niektórych, ale w porównaniu do Note 20 za 1999 USD, urządzenie Ultra jest najlepszym wyborem w tym roku, jeśli naprawdę chcesz korzystać ze smartfonów z trzpieniami klasy premium.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować

Recenzja OPPO Reno 4 Pro

OPPO Reno 4 Pro to pre-flagowiec od OPPO. W dużym uproszczeniu, smartfon ten jest nieco ulepszoną wersją OPPO...

Recenzja Samsunga Galaxy M52

Psychologia konsumenta jest taka, że chce on widzieć w smartfonie każdą możliwą funkcję, ale jednocześnie...

Motorola One 5G Recenzja

Motorola G 5G Plus wywarła na nas dobre wrażenie już w lipcu, kiedy ruszyła w Europie, a teraz wróciła do państw...