• 15 kwietnia 2024

Żyroskop w telefonie – jak działa?

Działanie żyroskopu w telefonie

Dzisiejszy smartfon to prawdziwy kombajn multimedialny, właściwie mały przenośny komputer o wielkich możliwościach. Nie tylko chodzi o flagowce, ale coraz więcej również tańszych modeli ma różnego rodzaju dodatki, czujniki np. jednym z nich jest żyroskop. Dziś chcemy powiedzieć co to takiego i do czego może się on przydać.

Żyroskop w smartfonach

Żyroskop zamontowany w naszych urządzeniach będzie odpowiadał za to jaka jest analiza położenia w przestrzeni. Dzięki niemu między innymi automatycznie zmienia się ułożenie zdjęcia, gdy będziemy zmieniać położenie naszego urządzenia. Dobrze sprawdza się także w różnego rodzaju grach z ruchem, ponieważ opierają się one właśnie o ten czujnik.

Lista przykładowych smartfonów z różnych półek cenowych:

  • Samsung Galaxy S8
  • iPhone 8
  • Xiaomi Mi6
  • Huawei P10 Lite
  • Xiaomi Redmi 4X
  • Motorola Moto G5s Plus
  • Samsung Galaxy A5 (2017)

Żyroskop zamontowany w naszych urządzeniach najczęściej stworzony jest z mikroskopijnych płytek, które wibrują razem ze zmianą wysokości i ciśnienia. W ten sposób specjalne sensory określają położenie w przestrzeni. Wszelka zmiana położenia urządzenia i ruch aktywują dane czujniki i przekazują informacje do aplikacji, co powoduje odpowiedni efekt.

Jak działa żyroskop w telefonie

Do czego taki czujnik się przydaje?

Oprócz tego, że zmienia położenie zdjęć to najczęściej wykorzystywany jest w różnorakich grach. Dobrym przykładem będą takie gry, gdzie jest wykorzystywana rozszerzona rzeczywistość. Dzięki żyroskopowi w momencie poruszania się telefonem automatycznie zmienia się także perspektywa w grze, zgodnie z kierunkiem w jakim wykonuje się ruch. Żyroskop świetnie się sprawdza w przypadki wirtualnej rzeczywistości. Wszelkiego rodzaju okulary VR działają właśnie w oparciu o ten czujnik.

W momencie, gdy poruszamy głową automatycznie i płynnie będzie się zmieniał obraz przed oczami. Przydaje się także przy zdjęciach sferycznych. Żyroskop w niektórych wypadkach jest także odpowiedzialny za przydatną funkcję a mianowicie stabilizację obrazu w kamerze. Czujniki wykrywają nawet niewielki ruch ręki i dzięki temu możliwa jest korekta poruszonego obrazu. Nawet w gorszych warunkach oświetleniowych i przy dłuższym naświetlaniu będzie można cieszyć się z ostrych zdjęć. Również przy kręceniu filmów ten czujnik sprawi, że filmik będzie dużo bardziej płynny, będzie się ładnie prezentował.

Skąd będziemy wiedzieć czy telefon posiada żyroskop?

Oczywiście najwygodniej będzie zajrzeć do specyfikacji takiego urządzenia. Producenci zazwyczaj podają pełną listę czujników jakie mają w swoim sprzęcie. Jeśli nie możemy takiej informacji odnaleźć to będzie można także ściągnąć ze sklepu Play specjalną aplikację, która odpowiada za analizę komponentów w urządzeniu i dokładnie poda jaką mamy listę wszystkich czujników. Żyroskop w smartfonie to bardzo praktyczny i ważny czujnik, który dobrze gdy się pojawi w takim sprzęcie. Będzie bardziej dokładny niż akcelerometr i będzie jednocześnie pełnił więcej cennych funkcji. Dlatego gdy szukamy nowego smartfona to warto będzie sprawdzić ten szczegół i dowiedzieć się czy ten czujnik się tam pojawia. Dzięki temu będziemy mieli więcej opcji, by z takiego urządzenia korzystać.  

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować