• 28 kwietnia 2024

7 przydatnych funkcji smartfonów, o których możesz nie wiedzieć

Trudno dziś znaleźć kogoś, kto nie ma telefonu komórkowego, ale większość osób korzysta jedynie ze standardowych funkcji tych urządzeń.

Oprócz wykonywania połączeń, większość smartfonów posiada również standardowe funkcje, takie jak aparat fotograficzny, dyktafon, latarka, kalkulator, odtwarzacz muzyki i tak dalej.

W rzeczywistości jednak, oprócz zwykłych rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni, niemal każdy smartfon jest obdarzony bardzo przydatnymi funkcjami, o których niewiele osób wie. W tym artykule przedstawimy 7 funkcji smartfonów, o których nie wiesz, a które mogą znacznie ułatwić i uprzyjemnić Twoje życie.

smartfon

Sterowanie innymi urządzeniami za pomocą portu podczerwieni
 

Wielu z Was zapewne pamięta, że przed upowszechnieniem się różnych sieci bezprzewodowych urządzenia mobilne były zwykle wyposażone w port podczerwieni, za pomocą którego można było przesyłać dane z prędkością do 115 Kb/s. System ten miał jedną zasadniczą wadę - odległość między urządzeniami była bardzo ograniczona.

Wraz z wprowadzeniem innych technologii bezprzewodowych, porty podczerwieni stopniowo znikały z przenośnych urządzeń elektronicznych. Wraz z najnowszymi modelami smartfonów producenci ponownie zaczęli wykorzystywać porty IR, a pojawienie się tego zjawiska jest napędzane nowym podejściem do ich wykorzystania. Na przykład dzięki specjalnemu oprogramowaniu i obecności portu IR, smartfony mogą być teraz wykorzystywane jako uniwersalne piloty.

Jedną z najpopularniejszych aplikacji do sterowania innymi urządzeniami za pomocą portu podczerwieni w smartfonie jest Peel Smart Remote. Aplikacja ta istnieje zarówno dla systemu Android, jak i iOS. Główną zaletą aplikacji jest prosty i przyjemny interfejs, zaprojektowany na podobieństwo konwencjonalnego pilota.

Rozpoznawanie muzyki
 

Użytkownicy smartfonów często spotykają się z tym dość powszechnym problemem: jest muzyka, ale nikt nie wie, kto jest artystą ani jak nazywa się piosenka. W ciągu ostatnich kilku lat pojawiło się wiele poręcznych rozwiązań, które w wielu przypadkach pozwalają szybko i dość dokładnie określić wszystkie informacje na temat muzyki, którą lubimy.

Oprogramowanie do rozpoznawania muzyki zaczęło pojawiać się na rynku aplikacji mobilnych w latach 2010-2011 i obecnie cieszy się dużym zainteresowaniem. Zasada działania takich aplikacji jest identyczna, polega na tym, że oprogramowanie nagrywa krótki utwór muzyczny grający w pobliżu, wysyła go na serwer, gdzie jest on dopasowywany do bazy danych dostępnych utworów, a następnie wyprowadza wynik.

Najpopularniejsze aplikacje do identyfikacji muzyki to Shazam i SoundHound. Oczywiście istnieje szereg innych aplikacji, ale ich interfejs i funkcjonalność nie są tak dobre.

Zamień swój smartfon w konsolę do gier


Choć smartfony stają się coraz większe, najlepszym sposobem na doświadczenie nowoczesnej gry 3D jest użycie kabla MHL do połączenia smartfona z telewizorem.

MHL łączy w sobie funkcjonalność HDMI i micro-USB: HDMI może służyć do przesyłania obrazu i dźwięku w wysokiej rozdzielczości, natomiast micro-USB do ładowania urządzenia.

Główną zaletą łączonego złącza MHL w porównaniu z "klasycznym" HDMI jest brak konieczności stosowania dwóch złącz w urządzeniach mobilnych jednocześnie, a także możliwość jednoczesnego ładowania smartfona.

Jeśli chcesz połączyć się z telewizorem bezprzewodowo i jesteś właścicielem Apple iPhone, zalecamy użycie Apple TV, specjalnego dekodera firmy Apple, który znacznie zwiększa możliwości multimedialne iPhone'a. Apple TV odbiera sygnały z Airplay i pełni rolę pomostu między mobilnymi i-urządzeniami podłączonymi do tej technologii a konwencjonalnym telewizorem. Sam odtwarzacz multimedialny podłącza się do telewizora za pomocą kabla HDMI i łączy się z istniejącą siecią Wi-Fi.

smartfon

Sprawdź też: 10 ukrytych cech smartfonów z Androidem

Użyj swojego smartfona jako poziomicy
 

Każdy może zamienić swój smartfon w narzędzie do sprawdzania "równości" dowolnej powierzchni. W języku laików nazywa się to "poziomicą".

Wszystkie nowoczesne urządzenia mobilne są wyposażone w magnetometr, a jeśli w pasku wyszukiwania przeglądarki mobilnej lub w aplikacji Google Search wyszukasz frazę "bubble level" lub "spirit level", możesz natychmiast zamienić swój smartfon w poziomicę. Możesz położyć urządzenie na plecach, aby sprawdzić ogólny poziom, lub na boku, aby zmierzyć stopień odchylenia powierzchni od płaszczyzny poziomej.

Oczywiście rozwiązanie to nie nadaje się do poważnych prac budowlanych i remontowych z wielu oczywistych powodów, ale w pewnych przypadkach może być bardzo przydatnym i co najważniejsze poręcznym urządzeniem do sprawdzania poziomości i pomiaru niewielkich kątów nachylenia.

Poznaj swoje tętno
 

Wielu z nas stara się prowadzić zdrowy tryb życia i pewnie słyszeliście, że niektóre smartfony pozwalają poznać swoje tętno.

Jeśli jesteś właścicielem jednego z najnowszych flagowych smartfonów Samsunga (Galaxy S6, Galaxy Note 4, Galaxy Note 5, Galaxy S5), Twoje urządzenie ma wbudowany czujnik tętna.

Jeśli Twój smartfon nie posiada takiego czujnika, możesz skorzystać ze specjalnych aplikacji do określania tętna. Polecamy sprawdzoną aplikację Instant Heart Rate od Azumio.

Aplikacja komunikuje się z aparatem fotograficznym smartfona, który wyposażony jest w lampę błyskową. Po przyłożeniu palca do soczewki urządzenia trzeba chwilę poczekać, aż aplikacja dostosuje się do wahań krwi i dokona pomiaru. Wyniki są automatycznie zapisywane i mogą być publikowane w mediach społecznościowych. Istnieje wizualna baza tętna, która pokazuje wskaźniki tętna w zależności od warunków. Czy to aktywność fizyczna, czy wszelkiego rodzaju czynniki zewnętrzne, aplikacja zawsze zasugeruje dopuszczalne normy.

smartfon

Sprawdź też: 11 przydatnych aplikacji dla biznesu

Użyj przycisków głośności, aby przełączać utwory
 

Wielu użytkowników wykorzystuje swój smartfon jako odtwarzacz MP3. W starszych telefonach z przyciskami można było przełączać ścieżki w odtwarzaczu poprzez długie naciśnięcie gałki głośności. Dzięki temu można było wygodnie wybierać muzykę bez konieczności wyjmowania telefonu z kieszeni. Smartfony w większości modeli straciły tę funkcję - mobilny OS nie ma nawet odpowiedniego mechanizmu programowego. Jednym ze sposobów dodania tej funkcji jest instalacja zmodyfikowanego firmware'u, ale prostszym sposobem jest użycie specjalnej aplikacji.

Pocket Skip Track pozwala na przełączanie utworów za pomocą przycisków głośności bez konieczności ponownego flashowania smartfona. Główną zaletą aplikacji jest jej kompatybilność z niemal wszystkimi gadżetami z systemem Android i większością odtwarzaczy programowych, dzięki czemu użytkownik nie musi szukać specjalnego odtwarzacza, ale może nadal korzystać ze standardowego.

Aby przełączyć ścieżkę, należy dwukrotnie stuknąć w przycisk głośności. Ze względu na ograniczenie systemu operacyjnego, aplikacja może przełączać ścieżki muzyczne tylko wtedy, gdy ekran jest wyłączony. Dzięki temu można wygodnie przełączać muzykę bez wyjmowania smartfona z kieszeni.

Odzyskiwanie usuniętych zdjęć 
 

Czasami użytkownicy produktów Apple stają przed koniecznością odzyskania zdjęć, które zostały usunięte przypadkowo lub podczas resetowania iPhone'a.

W iPhone'ach z iOS 8 i nowszych pojawiła się nowa funkcja - iCloud Photo Archive, która znacznie ułatwiła odzyskanie skasowanych wcześniej zdjęć.

Dzięki iCloud Photo Archive użytkownicy mogą znaleźć wszystkie swoje usunięte zdjęcia w albumie "Recently Deleted". Zdjęcia, które zostały wymazane, pozostaną przechowywane w tym albumie przez 30 dni.nawet jeśli wyłączysz iCloud Media Library, wszystkie Twoje zdjęcia nadal będą przechowywane na serwerze chmury Apple, przez te same 30 dni.

Aby odzyskać swoje pliki, należy przejść do Zdjęć, a następnie wybrać album "Ostatnio usunięte". W tym albumie znajdziesz wszystkie zdjęcia, które zostały usunięte, ze wskazaniem liczby dni pozostałych do ich całkowitego usunięcia.

Możesz wybrać, aby odzyskać pojedyncze zdjęcie lub kilka zdjęć. Otwórz interesujący Cię element i kliknij "Przywróć" w panelu poniżej. Jeśli musisz reanimować wiele plików, znajdź "Wybierz" w górnym panelu i zaznacz żądane migawki.

Jeśli jesteś właścicielem smartfona z systemem Android, zdjęcia i filmy, które zostały usunięte z urządzenia mniej niż 60 dni temu, mogą zostać odzyskane, jeśli zostały przesłane na konto Google. Aby to zrobić:

- Uruchom aplikację Zdjęcia Google;

- W lewym górnym rogu kliknij ikonę menu, a następnie wybierz Kosz;

- Stuknij i przytrzymaj zdjęcie lub film, który chcesz przywrócić;

- W prawym górnym rogu stuknij ikonę przywracania. Wybrane zdjęcie lub film wideo pojawi się ponownie na urządzeniu mobilnym, w aplikacji w sekcji Zdjęcia oraz we wszystkich albumach, w których było przed usunięciem.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować