• 15 lipca 2024

13 wskazówek dotyczących bezpieczeństwa korzystania z iPhone'a

Apple lubi się chwalić swoim systemem zabezpieczeń. Nie jest to chwyt marketingowy. Przeniknięcie mechanizmów ochronnych jest niezwykle trudne. Fakt ten był niekiedy pogłębiany przez obecność amerykańskich i polskich służb chroniących porządek państwowy.

Państwo ma dostęp do portfolio rozwiązań amerykańskiej firmy. Oznacza to, że jesteś dobrze zabezpieczony zarówno sprzętowo, jak i programowo. Ochrona będzie działać w tle, bez Twojej ingerencji. To jednak dopiero połowa bitwy. Musisz przejąć inicjatywę, jeśli chcesz uwolnić pełen potencjał systemu iOS.

Czy iPhone potrzebuje programu antywirusowego?

Sprzęt Apple w Polsce był raczej ciekawostką niż standardowym elementem. Komputery z systemem Windows były najchętniej wybierane przez użytkowników. Dopiero później postanowili oni dać szansę iPhone 'om i Macom. Wiele osób było zaskoczonych brakiem programu antywirusowego ze względu na ich rutynę.

Instalowanie takiego oprogramowania na "jabłkach" jest nie tylko zbędne, ale również okazałoby się niemożliwe. Wynika to z systemu operacyjnego iOS, który jest zainstalowany na iPhonie. Ponieważ jest on wystarczająco bezpieczny sam w sobie, twórcy pomyśleli o stworzeniu środowiska, które nie wymaga dodatkowych aplikacji ochronnych.

Jest to unikalna architektura. Każda zainstalowana aplikacja ma swoją własną przestrzeń. Nie ma ona domyślnie dostępu do plików systemowych ani innych aplikacji. Ta sama zasada mogłaby dotyczyć programów antywirusowych. Stałyby się one bezużyteczne. Narzędzia ochronne, które nie mają dostępu do plików systemowych, nie będą w stanie regulować całego środowiska i stracą swój cel.

Należy wspomnieć, że wszystkie aplikacje zgłaszane do sklepu z aplikacjami podlegają rygorystycznej weryfikacji. Jeśli znajdziesz w bazie danych ciekawy pomysł i zdecydujesz się go zainstalować, możesz mieć pewność, że został on dokładnie przetestowany i prześwietlony.

Jak chronić iPhone'a przed hakerami i wirusami?

Nawet najbardziej niewinne działania mogą zwiększyć Twoje bezpieczeństwo. Niektóre z nich są łatwe do wdrożenia. Nie jest trudno wprowadzić drobne zmiany w codziennej rutynie. Możesz oczekiwać, że będziesz chroniony przed hakerami i wirusami znacznie skuteczniej, jeśli wprowadzisz małe zmiany w swojej codziennej rutynie.

Wdrożenie wszystkich zaleceń to najlepsza decyzja. Zdajemy sobie również sprawę, że niektóre czynności mogą powodować problemy w codziennym życiu. Nawet jeśli zastosujesz tylko kilka z tych sugestii, będziesz w lepszym miejscu niż wcześniej. Warto wprowadzić przynajmniej jedną małą zmianę. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci chronić Twojego iPhone'a. W 13 krokach dowiedz się, jak chronić iPhone 'a przed hakerami i wirusami.

1. Regularne aktualizacje systemu

iOS i jego system zabezpieczeń nie jest skończony. Hakerzy nieustannie wprowadzają innowacyjne sposoby na naruszenie osłony. Apple musi stanąć na wysokości zadania i szybko reagować na wszelkie potencjalne zagrożenia. Każda aktualizacja systemu przynosi poprawki bezpieczeństwa. Tylko najnowsza wersja zapewni Ci najlepszą ochronę. Instaluj aktualizacje, gdy tylko masz taką możliwość.

2 Nie korzystaj z publicznych sieci Wi-Fi

Gdy jesteś w bezpiecznej okolicy, połączenie z internetem za pomocą sieci Wi-Fi może być dobrym pomysłem. Można z niego korzystać w domu i w pracy. Unikaj miejsc publicznych, takich jak dworce kolejowe, centra handlowe i restauracje, które mają otwarte sieci. Lepiej jest łączyć się przez internet mobilny dostarczany przez operatora sieci komórkowej.

Te środki ostrożności są konieczne, ponieważ nie zawsze można mieć pewność, że administratorzy wystarczająco zabezpieczyli sieć publiczną. Wi-Fi może być bramą, przez którą włamywacze mogą uzyskać dostęp do Twoich danych. Zdarza się też, że nazwa tej sieci jest sfałszowana. Zakłada się, że stacja ma nazwę sieci, ale w rzeczywistości została ona stworzona przez przestępcę, który chciał skapitalizować nieuwagę i złą wolę jej użytkowników.

3. wyłączenie automatycznego połączenia Wi-Fi

Podczas pierwszego połączenia z siecią możesz zapisać swoje ustawienia. Dzięki temu będziesz miał dostęp do swoich ustawień, gdy tylko znajdziesz się w zasięgu. Ta opcja jest popularna, ponieważ jest wygodna. Nie musisz wchodzić w ustawienia za każdym razem, gdy chcesz nawiązać połączenie. Wszystko dzieje się automatycznie i bez Twojej ingerencji. Ręczne wykonanie tej czynności zajmie Ci bardzo mało czasu. Te kilka sekund może pomóc Ci uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Istnieje większe prawdopodobieństwo, że będziesz podejrzany, jeśli dołączysz do sieci. Dzięki temu zostaniesz ostrzeżony o próbach wyłudzeń i nie udostępnisz swoich danych włamywaczom. Jak wyłączyć automatyczne dołączanie do Wi Fi?

 1. Przejdź do ustawień.
 2. Otwórz sekcję Wi-Fi.
 3. Przejdź do dolnej części tej listy i kliknij "Zapytaj, czy chcesz się połączyć".
 4. Wybierz "Zapytaj"

4: Nie udostępniaj swoich zasobów

Aplikacje mogą prosić Cię o dostęp do listy kontaktów, galerii zdjęć lub mikrofonu. Możesz odrzucić prośbę o dostęp do galerii zdjęć, listy kontaktów lub mikrofonu, jeśli chcesz zwiększyć bezpieczeństwo. Nie da się dokładnie przewidzieć, w jaki sposób Twoje dane zostaną wykorzystane.

5. Wyłącz pola autouzupełniania w przeglądarce

Safari ułatwia logowanie się na swoje konta w różnych witrynach. Pola autouzupełniania ułatwiają wpisywanie hasła lub danych do logowania. System zapamięta wszystkie dane i będą one wpisywane przy kolejnych próbach. Podobnych efektów można się spodziewać podczas wypełniania formularzy realizacji zamówień lub rejestracji online. Można również liczyć na automatyczne wprowadzanie danych osobowych i adresowych. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

Bezpieczeństwo i komfort nie są synonimami. Ta opcja powinna być wyłączona. Co prawda będziesz musiał poświęcić więcej czasu na ręczne wprowadzanie danych, ale uzyskasz dodatkowy poziom ochrony.

6. Wyłącz powiadomienia na zablokowanych ekranach

Powiadomienia push mogą czasami okazać się bardzo pomocne, pod warunkiem, że są utrzymywane w prywatności. Możesz szybko uzyskać dostęp do kluczowych informacji bez otwierania aplikacji. Jednak w miejscach publicznych narażasz się na ryzyko bycia zauważonym. Osoba stojąca obok Ciebie może spojrzeć na Twój wyświetlacz i zobaczyć treść powiadomienia. Te informacje mogą obejmować weryfikację płatności w aplikacji bankowej. Jako środek zapobiegawczy dobrze jest, aby tego typu powiadomienia były wyłączone. Jak wyłączyć powiadomienia na zablokowanym ekranie iPhone'a?

 1. W ustawieniach.
 2. Przejdź do sekcji "Powiadomienia".
 3. Możesz wybrać aplikacje, do których chcesz ograniczyć wyświetlane powiadomienia.
 4. Odznacz opcję "Zablokowany ekran".

7. Wyłącz Siri na zablokowanym ekranie

Asystenci głosowi zostali stworzeni, aby ułatwić życie użytkownikom. W pewnych sytuacjach może przysporzyć Ci problemów. Może ujawnić poufne informacje. Warto ograniczyć możliwości tej funkcji. Dzięki temu asystent będzie aktywowany tylko wtedy, gdy naprawdę będziesz go potrzebował. Jak wyłączyć Siri na zablokowanym ekranie

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do sekcji "Siri i wyszukiwanie"
 3. Podczas blokady odznacz "Dostęp do Siri"

Jeśli nie widzisz tego elementu, być może używasz starszej wersji systemu iOS lub asystent głosowy nie jest skonfigurowany.

8. Aktywuj funkcję Znajdź mój iPhone

Możesz śledzić lokalizację i inne urządzenia Apple za pomocą funkcji Znajdź mój iPhone. Te możliwości są nieocenione w przypadku kradzieży lub zgubienia urządzenia. Aby monitorować swoją lokalizację, należy aktywować lokalizator. Jak można zabezpieczyć iPhone'a przed kradzieżą

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Kliknij link do swojego profilu w prawym górnym rogu listy.
 3. Przejdź do sekcji " Szukaj".
 4. Aktywuj opcję " Zlokalizuj mojego iPhone'a".

9. Zastąp kod blokady silnym hasłem

PIN jest podstawową metodą odblokowania urządzenia, jeśli nie chcesz lub nie możesz użyć Touch ID lub Face ID . Nie musisz używać więcej niż 1111 lub 1234, aby stworzyć złożoną kombinację liczb, ale możesz pójść o krok dalej, aby uzyskać dodatkowe bezpieczeństwo. Możesz utworzyć kod alfanumeryczny. Użyj kombinacji liter i cyfr, która nie jest oczywista. Dzięki temu złamanie kodu będzie trudniejsze i trudniejsze. Jak stworzyć silne hasło, które odblokuje iPhone'a

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do "FaceID i kod" lub "Touch ID&code" w zależności od urządzenia.
 3. Wprowadź swoje aktualne hasło.
 4. Wybierz "Zmień kod dostępu z listy".
 5. Wprowadź jeszcze raz kod dostępu.
 6. Stuknij w przycisk "Inne opcje" na dole.
 7. Wybierz dogodną metodę odblokowania.

10. Unikaj linków do niezaufanych źródeł

Zwracaj uwagę na to, co klikasz podczas przeglądania Internetu. Jeśli nie masz pewności co do jakiegoś linku, nie klikaj go. Zamiast tego poszukaj innego zaufanego źródła. Niektóre łącza mogą być przesyłane bezpośrednio do Ciebie, np. w skrzynce e-mail lub w wiadomości w serwisie reklamowym. Aby zweryfikować, możesz skontaktować się z pomocą techniczną aplikacji. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie narażasz się na niebezpieczeństwo.

11. Upewnij się, że masz kopię zapasową

Jedną z konsekwencji utraty dostępu do iPhone 'a może być utrata wszystkich zapisanych danych. Dobrym pomysłem jest, abyś przygotował się na takie wydarzenie. Masz możliwość wykonania kopii zapasowej . Zostanie ona zapisana na Twoim koncie ICloud. Dzięki temu wszystkie Twoje dane będą przechowywane w dwóch miejscach: w pamięci masowej urządzenia i w chmurze. Jak utworzyć kopię zapasową iPhone'a

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Stuknij w swoje imię na górze listy.
 3. Przejdź do sekcji " ICloud".
 4. Wybierz "Kopia zapasowa " w iCloud.
 5. Aktywować "Backup " w iCloud. Kopia zapasowa będzie wykonywana codziennie od teraz, gdy iPhone jest zablokowany, podłączony do zasilania i połączony z Internetem przez WiFi. Codzienna synchronizacja nie jest wymagana. Po zakończeniu operacji możesz wybrać opcję "Utwórz kopię zapasową natychmiast", a następnie dezaktywować ją. Cały proces warto powtarzać co jakiś czas.

12 Weryfikacja dwuetapowa

Potencjalnym oszustom trudniej będzie się włamać do domu dzięki temu dodatkowemu zabezpieczeniu. Przy każdej próbie użycia Apple ID z nowym urządzeniem zostaniesz poproszony o kod. Kod ten zostanie wysłany na numer telefonu lub urządzenie, które wcześniej dodałeś do zaufanej listy. Jak skonfigurować dwupoziomową weryfikację iPhone'a?

 1. Otwórz Ustawienia.
 2. Przejdź do swojego profilu na górze tej listy.
 3. Wybierz sekcję "Hasło i bezpieczeństwo".
 4. Aktywuj "Uwierzytelnianie dwupoziomowe".
 5. Aby otrzymywać kody weryfikacyjne, dodaj zaufany numer.
 6. Aby zatwierdzić poprzednie ustawienia, wprowadź kod za pierwszym razem.

13. Użyj VPN

Wirtualną sieć prywatną tworzy się poprzez rozwinięcie skrótu. Pozwala to na szyfrowanie połączenia internetowego. Dzięki temu inni nie mogą zobaczyć Twojej lokalizacji i aktywności. Zapewnia to ochronę Twojej prywatności i zwiększa bezpieczeństwo. Aby korzystać z VPN, musisz wybrać dostawcę VPN. Dostępnych jest wiele opcji, więc na pewno znajdziesz odpowiednią dla siebie. Po wybraniu dostawcy usług istnieją dwie opcje konfiguracji. Możesz pobrać aplikację dostawcy. Tam znajdziesz wstępnie przygotowany panel sterowania. Inną opcją jest ręczna konfiguracja. Jak włączyć VPN na moim iPhonie

 1. Skonfiguruj ustawienia.
 2. Przejdź do "Sekcji ogólnej"
 3. Stuknij w pozycję "Urządzenia zarządzane przez VPN".
 4. Dodaj konfigurację VPN.
 5. Postępuj zgodnie z instrukcjami swojego usługodawcy.

Dlaczego jest to ważne?

Wraz z postępem technologicznym rozszerza się definicja kradzieży i włamania. Nie chodzi już o kradzież cudzej własności. Cyberprzestępczość czy kradzież danych stała się poważnym zagrożeniem. Konsekwencje dla właściciela takiego urządzenia mogą być znacznie bardziej dotkliwe niż koszt zakupu nowego telefonu. Istnieje również możliwość utraty pieniędzy zgromadzonych na koncie bankowym, a nawet kradzieży korespondencji. Warto zainwestować w zabezpieczenia sprzętu. Dzięki tym metodom będzie można być bardziej bezpiecznym przed oszustami.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować