• 27 kwietnia 2024

Co zrobić, gdy iPhone jest zanurzony w wodzie? Czyszczenie po zalaniu

Podobnie jak inne urządzenia, smartfony ze stajni Apple raczej nie lubią pływać. Choć kilka kropel czy deszcz nie spowodują żadnych szkód, to jednak możliwe jest, że iPhone wślizgnie się do wody w jeziorze czy morzu. Do wypadków może dojść również w mniej typowych sytuacjach. Klienci często pytają nas, co zrobić, gdy ich telefon wpadnie do muszli. Może to doprowadzić do bardzo nieprzyjemnego końca.

Urządzenia wodoodporne to obecnie standard w rozwiązaniach mobilnych. Smartfony dzięki swojej unikalnej konstrukcji wytrzymują kontakt z wodą i wychodzą z niego bez szwanku. Nasze doświadczenie pokazuje, że nawet certyfikaty wodoodporności nie gwarantują 100% pewności. Apple z jednej strony deklaruje, że zapewnia ochronę przed pyłem i wodą, ale nie bierze odpowiedzialności za ewentualne wypadki. Jest to bardzo wymowny gest, ale należy na niego patrzeć z ostrożnością.

Nie każdy ma najnowszy smartfon. Niektóre starsze modele nie są wyposażone w ochronę przed wodą. Zalany iPhone 6 będzie reagował nieco inaczej niż zalany iPhone X.

Nie wpadaj w panikę, jeśli musisz zalać iPhone'a wiadomościami. Szybko weź się do roboty!

Zalany iPhone mógł doznać uszkodzenia podzespołów. Możesz jednak ograniczyć negatywne konsekwencje, podejmując szybkie działania. Co należy zrobić, gdy iPhone wpadnie do wody

Po pierwsze, jak najszybciej wyjmij smartfon z wody. Szanse na udaną akcję ratunkową są tym mniejsze, im dłużej telefon jest narażony na działanie wilgoci. Woda z każdą sekundą wnika coraz głębiej w głąb telefonu. Widać, że kluczowe podzespoły nie są dobrze przygotowane na takie zdarzenie.

Po wyłowieniu smartfona pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić jest wstrząśnięcie nim . Pozwoli to na odprowadzenie przynajmniej części wody.

Co zrobić, gdy Twój iPhone jest zalany wodą?

Podczas przebywania w wodzie smartfon powinien być wyłączony. W takich sytuacjach dochodzi bowiem do zwarcia. Nie należy włączać zalanego smartfona! Nie ulega wątpliwości, że istnieje silna chęć sprawdzenia, czy się uruchomi. Jednak może to pogorszyć sytuację, więc warto poczekać.

Zalany iPhone nie powinien być podłączony do swojej ładowarki. Może to zwiększyć nasilenie problemu. Woda znajdująca się wewnątrz telefonu może spowodować duże szkody po podłączeniu go do prądu. Najczęstsze konsekwencje tej decyzji to wypalenie chipa lub spowodowanie dziur w płycie głównej.

Wiele osób kieruje się naturalnym odruchem suszenia smartfona. Takich rozwiązań należy unikać. Sytuację można pogorszyć wystawiając telefon na słońce, używając kaloryfera lub susząc go suszarką do włosów. Te czynności mogą spowodować przyspieszenie korozji wewnętrznej urządzenia. Oczywistym jest, że rdza nie jest przyjacielem sprzętu elektronicznego.

Jednym z najbardziej znanych mitów jest umieszczanie telefonu w ryżu. Według doniesień, taki zabieg może spowodować, że zalany iPhone 7 lub inny model nagle wróci do zdrowia. Jedyne co wynikałoby z takiej operacji to strata czasu. Ryż rzeczywiście ma właściwości higroskopijne, czyli zdolność do pochłaniania wody. Nie jest jednak w stanie usunąć wody z wnętrz smartfonów.

Ważne jest, aby nie lekceważyć łagodnego zalania. Twój iPhone może sprawiać wrażenie, że wpadł do wody. Jednak nadal działa. Można go zostawić w stanie uśpienia na 24 godziny i wtedy uruchomi się bez problemu. Czasami szczęście się do Ciebie uśmiechnie. Jednak znacznie częściej zdarzają się osady wodne i postępujące uszkodzenia korozyjne telefonu. Ci cisi zabójcy mogą opóźnić to, co nieuniknione.

Zalany iPhone - co robić?

Najbezpieczniejszą opcją jest oddanie iPhone 'a do centrum pozagwarancyjnego. Dzięki temu operacja zostanie dokładnie prześwietlona. Postaramy się przybliżyć sytuację usuwając słowo "poza gwarancją". Prawie każdy producent nie uznaje gwarancji ze względu na zalanie urządzenia. Apple oferuje program naprawczy. Przed otrzymaniem nowego urządzenia trzeba będzie uiścić opłatę. Informacje na ten temat można uzyskać w każdym autoryzowanym serwisie Apple.

Przekonaliśmy się, że warto zwrócić smartfon, aby uzyskać gwarancję. Jest to strata czasu i może prowadzić do awarii, które mogą być śmiertelne. Cały proces potrwa co najwyżej dwa tygodnie. Po drugie, serwisant nie może zignorować pierwotnej przyczyny problemu. Istnieją konkretne wytyczne i protokoły dotyczące napraw gwarancyjnych. Dodatkowo każdy telefon Apple posiada czujnik wilgoci, który wskaże, czy pacjent jest, jeśli został zalany wodą.

Profesjonalne czyszczenie iPhone'a po zalaniu

Jeśli oddajesz swojego iPhone'a do specjalistów, zapytaj o zakres czyszczenia iPhone'a po zalaniu. Każdy serwis robi to na swój sposób i może nie stosować najlepszych praktyk. Płyta główna to najważniejsza część w telefonie. Nie powinna ulec uszkodzeniu. Niestety, w tym przypadku nie ma możliwości wymiany płyty głównej.

Jeśli okaże się, że element został zalany, wykwalifikowany specjalista wymontuje go i zdemontuje ekrany ochronne. Następnie specjalista za pomocą płynu antykorozyjnego wyczyści podzespoły w kąpieli ultradźwiękowej. Pozwoli to usunąć ze szczelin wszelką wilgoć i wyeliminować ogniska korozji z układów wewnętrznych. Dopiero wtedy serwisant będzie mógł sprawdzić, czy bicie serca smartfona jest idealne i czy trzeba podjąć dalsze działania.

Czyszczenie jest pierwszym krokiem do przywrócenia iPhone'a do pełnej funkcjonalności. Czasami nie jest możliwe przywrócenie iPhone'a do jego pierwotnej funkcjonalności bez wymiany baterii lub wyświetlacza. Jeśli wymagane są dodatkowe usługi, usługodawca powinien informować Cię o tym na bieżąco i prosić o zgodę.

Share :

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Może Cię zainteresować